verze pro tisk

Jak uspořit za vodu? 4 tipy pro každou domácnost

4. srpen 2017

Při stále se zvyšujících cenách za energie je jasné, že se rodiny snaží ušetřit kde se dá. Spotřeba vody se dá částečně ovlivnit. Stačí se zamyslet nad tím, jak s ní hospodaříme. Koupete se denně ve vaně? Myjete nádobí pod tekoucí vodou? Používáte starou pračku? Toto jsou jen některé situace, ve kterých nám voda doslova protéká mezi prsty. Pojďme se podívat na tipy, jak ušetřit.

Reklama

Sprcha nebo vana?

Pro každodenní hygienu je nejen ze zdravotních důvodů vhodnější sprcha. Při jejím použití spotřebujete méně vody. Plná vana spotřebuje okolo 150-200 l vody, oproti tomu sprcha něco okolo 60 litrů. Navíc není nutné mít sprchu zapnutou po celou dobu. Pokud si například myjete vlasy, je vhodné vodu při šamponování zavřít a znovu zapnout na opláchnutí. Mnohokrát si povšimněte, že voda teče zbytečně.

TIP: Čtěte také: Jak ušetřit díky užitkové vodě?

Pozor při čistění zubů

Hodně lidí si to ani neuvědomuje, ale při čistění zubů také spotřebujeme hodně vody. Často totiž během čištění necháme téct kohoutek naprázdno. Přicházíme tak i o 15-20 litrů vody.

Myčka se vyplatí

Ačkoli se to nezdá, investice do myčky nádobí se opravdu vyplatí. Většina z nás myje nádobí pod tekoucí vodou, což rozhodně není úsporný způsob. Pokud budete myčku využívat naplno a zapínat ji naplněnou, ušetříte značně. Dnešní spotřebiče mají spotřebu okolo 15 litrů na program. Při ručním mytí proteče i 60 litrů. Čtěte také další tipy jak uspořit v koupelně.

Kontrolujte WC

Jedním z největších žroutů vody je zaručeně splachování. Tomu se samosebou nemůžeme vyhnout, ale i zde je možné něco uspořit. V první řadě je nezbytně nutné, aby záchod neprotékal. Pokud se tak děje, ročně nám uniká i několik tisíc korun. Dalším způsobem je pořídit si novou splachovací nádržku s dvojitým tlačítkem. Většina záchodů má spotřebu okolo 10 litrů na spláchnutí. Tyto nádržky mají spotřebu rozdělenou na cca 3-5 litrů, a 6 a více.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak uspořit za vodu? 4 tipy pro každou domácnost

Jak uspořit za vodu? 4 tipy pro každou domácnost

Při stále se zvyšujících cenách za energie je jasné, že se rodiny snaží ušetřit kde se dá. Spotřeba vody se dá částečně ovlivnit. Stačí se zamyslet nad tím, jak s ní hospodaříme. Koupete se denně ve vaně? Myjete nádobí pod tekoucí vodou? Používáte starou pračku? Toto jsou jen některé situace, ve kte…

Jak ušetřit za vodu? 4 tipy pro každou domácnost

Jak ušetřit za vodu? 4 tipy pro každou domácnost

Při stále se zvyšujících cenách za energie je jasné, že se rodiny snaží ušetřit kde se dá. Spotřebu vody můžeme částečně ovlivnit. Stačí se zamyslet nad tím, jak s ní hospodaříme. Koupete se denně ve vaně? Myjete nádobí pod tekoucí vodou? Používáte starou pračku? Toto jsou jen některé situace, ve kt…

Proč si pojistit domácnost?

Proč si pojistit domácnost?

Kupujete si nový byt nebo dům? Vybavujete kompletně novou domácnost? Máte doma drahé nebo vzácné věci? Bojíte se o své zařízení – elektroniku, hudební nástroje, nábytek? Už se vám také stalo, že vás sousedi vytopili a měli jste nezanedbatelné škody? Pak si pořiďte pojištění domácnosti.

Tipy jak ušetřit za teplo

Tipy jak ušetřit za teplo

Zima tuto sezónu zatím neukázala svou pravou tvář a teploty se více méně drží nad nulou. Ačkoli do konce roku už mrazivé dny přijít nemají, přesto se podívejme na to, jak ušetřit za teplo. Tyto rady se hodí nejen pro zimní období. Pojďme se tedy podívat, co dělat, abyste se nemuseli hrozit vyúčtován…







Srovnání cen energií