verze pro tisk

Autorská práva fotografií: Plagiátorství se trestá

7. květen 2013

Plagiátorství je na internetu velmi jednoduché. Ostatně téměř nulová ochrana k němu přímo svádí. Ovšem riskovat je zbytečné. Existují způsoby, jak získat fotografie zdarma. Kontroly nelegálně stažených obrázků přibývá.

Reklama

Mezi nejčastější nákup fotografie patří fotobanky. Velký výběr, několik velikostí a ceny od pár korun. Právě fotobanky v poslední době zpřísnily kontrolu a snaží se vyhledávat nelegálně stažené fotografie. I když je tento proces poměrně náročný a fotobanka může za plagiátora označit i skutečného zákazníka, který za fotku zaplatil, čím dál více se kontrola rozšiřuje. Skutečný majitel nákup dokáže, co ostatní?

Některé fotobanky razí poměrnou tvrdý přístup. Označí vás za plagiátora a rovnou chtějí uhradit pokutu. Ta se řádově pohybuje v tisíci korunách, obvykle až 6 tisíc Kč (v případě malých obrázků u článku). Následně upozorňují, že pokud nebude pokuta uhrazena, případ bude nadále řešen a celková částka se ještě zvýší.

K případu se vyjádřili i dva čeští právníci. Ovšem ani jeden nechtěl být jmenován. Podle nich je částka přemrštěná, a pokud by došlo k řízení, bude snížena. Přístup fotobank je tedy zaměřen na psychiku člověka.

Fotky zdarma

Některé fotky lze stáhnout naprosto zdarma. Většinou jsou sice v malém rozlišení, ale jako ikona k článku a oživení webu postačí. Pro jistotu můžete uvést zdroj. Problémem fotografií/ilustrací zdarma je obtížné dokazování v případě, kdy si z free fotobanky stáhnete kradený obrázek.

ROYALTY FREE

Pro většinu případů vyhledávejte licenci ROYALTY FREE. Obrázek můžete na webu použít téměř kolikrát chcete (omezení je až v řádech sta tisíců). Tato licence zakazuje další prodej a výdělek. Tím je myšlena například univerzální webová šablona, potisk triček, hrníčků…

Cena fotky

Důležitým faktorem je licence a velikost. Ceny začínají na 17 centech, tedy asi na 4,50 Kč. Případně si lze zakoupit předplatné.

Fotku občas potřebuje každý, nemusí se jednat o redaktory, blogery atd. I při méně rozšířeném sdílení preferujte free fotobanky před krádeží.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Jiří Vencl

Autor se aktivně věnuje tradingu, zajímá se podnikání na internetu, investice a obchodování na burze. Vede magazín TradePortal.cz, jehož cílem je přiblížení tohoto druhy výdělku široké veřejnosti. Kontaktovat jej můžete skrze Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Která životní pojistka je pro vás ta pravá?

Která životní pojistka je pro vás ta pravá?

Všude okolo nás slýcháme, jak je důležité mít životní pojištění. Jeho základní funkcí je ochrana pojištěných osob před smrtí či jinými neočekávanými událostmi. Ale životních pojistek je několik druhů. Pro každého tak může být vhodná úplně jiná. Vyznáte se v dnešních možnostech? Pojďme si společně pr…

Práva zaměstnanců: Jak vám může zaměstnavatel snížit mzdu

Práva zaměstnanců: Jak vám může zaměstnavatel snížit mzdu

Snížení mzdy může vést v mnoha případech k finančním problémům. Víte, jak hodně může vaši finanční situaci ovlivnit zaměstnavatel? Buďte o krok napřed a nenechte si líbit nekalé praktiky.

Dárky k nákupu: Kdy je vracet?

Dárky k nákupu: Kdy je vracet?

Jistě to znáte, nakoupíte v obchodě a vzhledem k výši objednávky dostanete nějaký ten dárek navíc, Koho by to nepotěšilo. Tímto si prodejci získávají důvěru svých zákazníků a ti se k nim poté rádi vrací.

Češi mají životní pojištění, ale v nedostatečné míře: Jak se pojistit?

Češi mají životní pojištění, ale v nedostatečné míře: Jak se pojistit?

Životní pojištění patří mezi nejprodávanější služby pojišťoven. Pojištěn je téměř každý Čech a to někdy i několikrát. Ovšem za co si platíte? Neutrácíte stokoruny měsíčně zbytečně?Srovnání cen energií