verze pro tisk

Dálniční mýto v Chorvatsku: ECN ušetří více než 20 %

30. červenec 2013

Cesta do Chorvatska se výrazně prodraží kvůli silničním poplatkům. Na zpáteční cestě utratíte pouze za tyto poplatky aspoň 3 000 Kč. Jak ušetřit za využití dálniční sítě v Chorvatsku?

Reklama

Samozřejmě radikálním způsobem je volba silnice nižší třídy, která je bez poplatku. Ovšem když jedete na dovolenou, chce to určitý komfort. Tuto možnost tedy zamítáme a podíváme se na výhodnější způsob, kterým ušetříte i při zachování pohodlí.

ECN – předplacené mýto

V Chorvatsku si lze vybrat. Platit můžete klasicky v hotovosti nebo platební kartou. Druhou možností je předplacení kilometrů s elektronickou krabičkou. Ta má hned dvě hlavní výhody. Na mýtu ušetříte 21,7 % a nečekáte ve frontách. Při cestě Chorvatskem jste si možná všimli cedule ECN v pravé části mýtných bran.

Kde ECN koupit?

Na každé mýtné bráně můžete tuto krabičku koupit. Její životnost je 5-6 let dle výdrže baterie. Kredit je na ní platný po celou dobu. Je přenosná, ale pouze pro jednu kategorii vozidel.

Platnost ECN

Bohužel elektronická krabička vás nezachrání všude. Na A2 (od slovinských hranic v Macejlu do Záhřebu) ji nelze použít (jiný provozovatel). Na Istrii ji zase musíte dobíjet speciálním kreditem. Ovšem na cestě Záhřeb – Split, Makarská, Dubrovník a další se vyplatí.

Cena a dobíjení ECN

Na ECN máte peníze, které se automaticky odečítají. První cesta nebude tolik výhodná, protože si musíte zakoupit i přístroj. Na výběr máte z těchto variant:

  1. 333 kun a přístroj za 380 kun
  2. 555 kun a přístroj za 544 kun
  3. 1 000 kun a přístroj za 882 kun

Při koupi sepíšete smlouvu a dostanete údaje, pomocí kterých se přihlásíte na stránkách https://prodaja.hac.hr a ECN dobijete. Ovšem pozor, pokud chcete dobít například 500 kun, dobijete 500 kun, ale z účtu se vám strhne méně (500 kun mínus 21,7 procenta). S dobíjením není problém – pomocí platební karty online).

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Jiří Vencl

Autor se aktivně věnuje tradingu, zajímá se podnikání na internetu, investice a obchodování na burze. Vede magazín TradePortal.cz, jehož cílem je přiblížení tohoto druhy výdělku široké veřejnosti. Kontaktovat jej můžete skrze Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Exkluziv od Allianz: Povinné ručení, které vám ušetří peníze a splní veškeré nároky

Exkluziv od Allianz: Povinné ručení, které vám ušetří peníze a splní veškeré nároky

Na českém trhu je mnoho povinných ručení, které nabízejí ta či ona zvýhodnění a pohybují se v různých cenových relacích. Jsou to většinou běžná povinná ručení, kterým „něco“ chybí. Nezachrání vaše auto.

Chytrý telefon vám ušetří tisíce: Jak volat a psát zadarmo?

Chytrý telefon vám ušetří tisíce: Jak volat a psát zadarmo?

Chytrý telefon toho umí mnohem více než jen moderní mobilní hry, brouzdání po internetu a další zábavu. Ušetřit vám může nemalé peníze. Poznáte to především v malé firmě a v rodině. Jak být v kontaktu zadarmo?

Žádejte o nebankovní půjčku tam, kde Vám s každou půjčkou nabídnou více

Žádejte o nebankovní půjčku tam, kde Vám s každou půjčkou nabídnou více

Splácíte pravidelně Vaše půjčky a nebankovní společnost Vám stále nabízí stejné podmínky? Přejděte ke konkurenci, která Vám s každou zaplacenou půjčkou nabídne více.

Lidé jsou méně nemocní, ale hrozí více kontrol

Lidé jsou méně nemocní, ale hrozí více kontrol

Podle statistik jsou lidé mnohem méně nemocní než minulý rok. A když už marodí, tak si neschopenku berou na delší dobu. S tím jak se snižuje počet nemocných, zase naopak stoupá počet kontrol. V porovnání s loňským rokem stouply kontroly o deset tisíc.Srovnání cen energií