verze pro tisk

Dividendy z akcií

30. červenec 2012

Akciové společnosti čas od času vyplácejí takzvané dividendy. Každý držitel akcií jejich prostřednictvím získává finanční prostředky z výnosů společnosti.

Reklama

Vyplacení dividendy

O vyplacení dividendy vždy rozhoduje valná hromada akciové společnosti. Výše dividendy přitom samozřejmě závisí na tom, kolik daný akcionář vlastní akcií a jaká je stanovena hodnota dividendy na jednu akcii. To je dáno zejména zisky akciové společnosti po odečtu daní. Výjimkou však není ani situace, kdy dochází k vyplacení dividend v momentě, kdy společnost nevykazuje žádný zisk. Bohužel není výjimečný ani stav, kdy akcionář ze svých akcií neuvidí ani korunu. V případě, že akciová společnost nevykazuje vůbec žádné zisky, nemusí dlouhodobě valná Hromada rozhodnout o vyplacení dividendy.

Odvody z dividend

Při vysvětlování pojmu dividenda je rozhodně na místě si připomenout, že vlastník akcií, který obdrží toto finanční plnění ze strany akciové společnosti, je povinen platit také odvody z dividend. Především se z obdržené dividendy musí platit daň. Dochází tak vlastně ke dvojímu zdanění, neboť už byly zdaněny samotné zisky společnosti. I to je jedním z důvodů, proč se často valná hromada usnese, že dividendy akcionářům nebude vyplácet.

Často lidé dobře vědí, jak založit firmu rychle a bez potíží, o případném výnosu z dividend, kdy zakoupí akcie nějaké společnosti, však vědí málo. Výše uvedená fakta jsou jen základním kurzem do problematiky dividend, jejich vyplácení je však samozřejmě mnohem obtížnější a je potřeba se s tímto procesem lépe seznámit v případě, že patříte mezi akcionáře.

Akciové společnosti mohou mít prakticky jakýkoliv předmět podnikání. V poslední době se dokonce objevují akciové společnosti, jejich činností je tvorba web stránek. Do budoucna jich jistě bude mnohem více, neboť prostředí internetu se neustále velmi dynamicky rozvíjí.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti financí, moderního bydlení a zahrady. Pravidelně přispívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Investujte do akcií: Dlouhodobá správa portfolia

Investujte do akcií:  Dlouhodobá správa portfolia

Investovat do akcií bez hlubší znalosti trhu se zdá být velmi rizikové. Ukážeme vám, jak lze tyto investice individuálně přizpůsobit. I akcie mohou být relativně bezpečné, výnosné a pro každého.

Dividendové akcie: Zajištění na důchod

Dividendové akcie: Zajištění na důchod

Zajištění na důchod je komplikací současné doby. I když se jedná o problém, který vás aktuálně nepálí, o možnostech zajištění je dobré minimálně vědět. Ukážeme vám i jiné způsoby než jen penzijní připojení.

Investiční příležitosti roku 2013: Jaké akcie nakoupit?

Investiční příležitosti roku 2013: Jaké akcie nakoupit?

Rok 2013 přináší hned několik velmi zajímavých investic a očekávaných vývojů. Investovat můžete i sami a to téměř bez zbytečných provizí finančním společnostem. Poradíme vám, jak na to. Zaměříme se nejenom na zahraniční akcie.

Aktuální investiční příležitosti

Aktuální investiční příležitosti

Investičních množství je velké množství. Vybrat tu správnou může být pro laika jako hledat jehlu v kupce sledovat. Dáme vám několik tipů, které je dobré do budoucna sledovat.Srovnání cen energií