verze pro tisk

Dům po povodni: Jak neudělat ještě větší škody? První kroky

4. červen 2013

Povodeň ovlivnila život tisícům lidí. Naštěstí hladina vody již pomalu opadá a evakuovaní se budou moci vrátit do svých domovů. Ovšem jak postupovat, co dělat, když vám povodeň vytopila dům?

Reklama

Pojištění

Pokud je vaše nemovitost pojištěná, nahlaste pojistnou událost co nejdříve pojišťovně. Požádat můžete i o zálohové plnění, které vám vám pomůže ve financování hned v prvních dnech. V tomto bodě je zcela nejdůležitější vše pečlivě zdokumentovat. Vezměte fotoaparát a nafoťte naprosto vše a raději několikrát. Jedná se skutečně o velmi důležitou archivaci, která může napomoci v pojistném plnění.

Vysoušení domu

Nejdříve se zbavte návalů bahna. Pokud máte sklep, budete potřebovat čerpadlo. Vodu ve sklepu mohou mít i domy, které nebyly zaplaveny. V záplavách stoupají podzemní vody a ty mohou dům/sklep vytopit zespoda.

Po hrubém a následně důkladném odstranění návalů z povodně začněte větrat. Přes den vytvářejte průvan. V noci jsou zdi teplejší než vzduch, hodí se větrák. Stěny musejí dýchat, tzn. všechen nábytek od stěn. Navíc pokud se do něčeho pustila plíseň, bez milosti vyhodit.

Statika domu

Pokud byli vodou zasaženy obytné místnosti, je potřeba posouzení statikem. Závěr si zřejmě vyžádá i pojišťovna. Navíc statik vám i poradí. Vysoušení domů po povodni je do velké míry individuální záležitostí (každý materiál je jiný, různé tloušťky...).

Jak dlouho to bude trvat?

Voda je pro budovy skutečně velkým problémem. Povrchově můžete zdi vysušit za pár dnů. Již po 14 dnech intenzivního vysoušení si můžete myslet, že máte to nejhorší za sebou. Bohužel to není pravda. Připravte se na dlouhodobé vysoušení. Celkově vysušíte dům nejdříve za rok až tři, u většiny domů to ovšem bude dlouhodobější záležitost.

Spěchat se nevyplatí

Pokud narychlo vysušíte zdi, může dojít k porušení statiky (jako když rychle vysušíte dřevo – zkroutí se). Navíc příliš brzké nátěry a nové obložení zachytí nevysušenou vlhkost. Problémy mohou nastat v zimě, kdy voda zmrzne, případně během několika let. Dům po povodni je skutečně během na dlouhou trať.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Jiří Vencl

Autor se aktivně věnuje tradingu, zajímá se podnikání na internetu, investice a obchodování na burze. Vede magazín TradePortal.cz, jehož cílem je přiblížení tohoto druhy výdělku široké veřejnosti. Kontaktovat jej můžete skrze Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Půjčka před výplatou: Ještě dnes můžete mít peníze na účtu

Půjčka před výplatou: Ještě dnes můžete mít peníze na účtu

Chybí vám pár dnů do výplaty a na účtu nemáte dostatek peněz? Peníze můžete mít k dispozici ještě dnes, stačí si zařídit krátkodobou půjčku před výplatou.

První půjčka zdarma: Vyzkoušejte si, že to opravdu jde!

První půjčka zdarma: Vyzkoušejte si, že to opravdu jde!

Potřebujete půjčit peníze do výplaty, která vám dorazí až za několik dní? Pak využijte akčních promo nabídek společností, které nabízejí nebankovní půjčky bez poplatku.

První půjčka zdarma a bez úroků: Srovnání půjček online

První půjčka zdarma a bez úroků: Srovnání půjček online

Potřebujete si půjčit peníze a zbývá vám stále ještě několik dní do výplaty? Klasické bankovní úvěry jsou v tomto směru neefektivní, neboť je lze sjednat jen na vyšší sumu peněz a také s delší dobou splatnosti, řádově v měsících či dokonce letech. Daleko lepším způsobem pro krátkodobé překlenutí ned…

První půjčka 2000 kč zdarma bez poplatků na poukázku

První půjčka 2000 kč zdarma bez poplatků na poukázku

Znáte to, nenadálé výdaje a do výplaty ještě pár dní zbývá. Naštěstí je dnes již dost možností, jak toto překlenout. Ukážeme vám, jak získat půjčku zcela ZDARMA. Společnosti lákají zákazníky a nabízejí tak první půjčku zcela bezúročně. Společnost ferratum nabízí půjčku 2000 Kč na 15 dní zcela be…Srovnání cen energií