verze pro tisk

Jak se vyznat v platebních kartách

14. leden 2012

Téměř každý člověk má dnes své finanční prostředky uloženy v bankách na osobních nebo spořících účtech. K nim obvykle využívají platební karty. Jenže s těmi se v posledních letech roztrhl pytel. A pořád mnoho lidí nezná rozdíly mezi debetní a kreditní kartou. Víte, co je virtuální karta? Pojďme si tyto produkty blíže představit.

Reklama

Debetní karta

Debetní platební karta je ta, kterou získáte ke každému osobnímu účtu. Díky ní vybíráte vlastní uložení peníze z bankomatu, platíte v obchodech, hotelech nebo na internetu. Slouží tedy k bezhotovostnímu platebnímu styku. Důležité je zde, že využíváte své peníze. Obvykle se platí za kartu poplatek okolo 100 korun ročně. Získat ji můžete i na počkání.

Kreditní karta

Jiným typem karty je karta kreditní. Tu získáte nejen od své banky, ale i od různých nebankovních společností. Je to karta úvěrová. Máte na ní předem schválený obnos peněz, které můžete čerpat. Slouží zejména k platebním transakcím. Kreditní karty poskytují bezúročné období, ve kterém pokud vrátíte půjčené peníze, neplatíte žádný úrok. Splácení probíhá měsíčně, a to i po malých (v řádech stokorun) částkách.

Kreditní karta může být dobrým společníkem. Pokud z ní ale budete vybírat v bankomatu, pozor. Úrok je v tomto případě velmi vysoký a bezúročné období se na něj nevztahuje.

Virtuální karta

Virtuální platební karta slouží výhradně k platbám přes internet. Nejedná se o kartu v pravém slova smyslu. Získáte jen 16 místné unikátní číslo karty, které na internetu zadáváte. Je bez PINu. Není možné ji použít na bankovní výběry nebo platby na terminálech. Nabízí několik stupňů zabezpečení. Virtuální karty nenajdete v každé bance. Aktuálně je klientům nabízí Komerční banka a nebankovní Cetelem.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Znáte už kreditní kartu na počkání?

Znáte už kreditní kartu na počkání?

Kreditní kartu dnes vlastní téměř každý. Její získání není moc náročné. Navíc banky se neustále předhánějí v počtu prodaných kusů, i v novinkách. A jednu z těch novinek nabízí asi dva měsíce GE Money Bank. Přináší totiž kreditní kartu na počkání.

Produkty společnosti Cetelem

Produkty společnosti Cetelem

Cetelem je další nebankovní společnost, se kterou se setkáváme už 15 let. Její dominantou je zejména splátkový prodej. Jejich stánek tedy potkáte nejčastěji v některém z nákupních center. Společnost Cetelem však poskytuje také další produkty, jako kreditní karty, hotovostní půjčky nebo úvěry na náku…

Starosti s vedením účetnictví lze jednoduše přenechat na jiných

Starosti s vedením účetnictví lze jednoduše přenechat na jiných

Mnozí podnikatelé mají doslova strach v očích, jakmile se blíží čas odvodu daní a mají mít co do činění s finančním úřadem. Pokud mezi ně patříte i vy a nechcete se už nadále strachovat, zda je účetnictví ve vaší firmě v pořádku, stačí udělat jednoduchý krok – přenechat vše na externí účetní firmě.Srovnání cen energií