verze pro tisk

Jaký obor studovat: Kde je dostatek práce?

27. říjen 2013

Poměr vysokoškoláků neustále roste a počet vysokoškolských míst značně zaostává. Jakou školu studovat, abyste neskončili na úřadu práce? A jak to vypadá u středoškoláků? Studujte pro jasný plat i zaměstnání.

Reklama

  1. Střední školy
  2. Vysoké školy: Obory, o které je zájem
  3. Vysoké školy: Obory bez uplatnění

Střední školy

Rozhodnutí padne již při vstupu na střední školu. Obchodní akademie, učňovské obory nebo gymnázia? Správná volba ovlivní zbytek života, rozhodně ji věnujte dostatek času. Mladé lidi řemesla netáhnou a poptávka se zvyšuje.

Učňovské obory jsou čím dál žádanější a šikovný absolvent rozhodně nebude mít problém s uplatněním. Strojní mechanik, obráběč kovů, klempíř, zedník, tesař, elektrikář, nástrojař, truhlář, pekař, řezník a další. Všechny zmíněné obory hlásí nedostatečný stav učňů.

Proč studovat učňovský obor

Hlavním důvodem by mělo být pozdější uplatnění. V některých případech je již při studiu příjemným bonusem stipendium. Ovšem co když učňovský obor není vaším cílem?

Gymnázia přípravou na VŠ

Student gymnázia získá všeobecný přehled, ale není specializován na žádné zaměstnání. Gymnázium je ovšem dobrou přípravou na vysokou školu. Student gymnázia tak musí počítat se studiem vysoké školy.

Vysoké školy: Obory, o které je zájem

Ani s vysokoškolským titulem nemáte vyhráno. Do roku 2020 bude 25 % produktivního obyvatelstva vlastnit vysokoškolský titul. Pracovních pozic bude mnohem méně. Nejmenší problémy s uplatněním mají studenti lékařské fakulty, farmaceutce a technických oborů.

Obory bez uplatnění

Neexistují čistě obory bez uplatnění. Dokonce mnozí absolventi jsou velmi úspěšnými zaměstnanci nebo podnikateli. Obecně je zde mnoho ekonomů a humanistů. Výše zmíněné vychází ze statistik. Nikde není zmíněno, že nemůžete být úspěšní s „pouhým“ gymnáziem či ekonomickým nebo humanitním vysokoškolským titulem.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Jiří Vencl

Autor se aktivně věnuje tradingu, zajímá se podnikání na internetu, investice a obchodování na burze. Vede magazín TradePortal.cz, jehož cílem je přiblížení tohoto druhy výdělku široké veřejnosti. Kontaktovat jej můžete skrze Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Nejlépe placená zaměstnání: Co studovat a kde je vykonávat

Nejlépe placená zaměstnání: Co studovat a kde je vykonávat

Peníze jsou důležitým faktorem v našem životě. Pro mnoho lidí jsou tím nejlepším motivátorem. Zároveň se používají k měření společenského statusu, prestiže. V jaké oblasti dostanete královsky zaplaceno?

Aktivní hledání práce: Abyste se vyvarovali finančních problémů

Aktivní hledání práce: Abyste se vyvarovali finančních problémů

Lidé, kteří ztratí zaměstnání, se už obvykle po několika měsících dostávají do finančních potíží. V posledních letech se navíc tato doba výrazně zkracuje.

Češi nemají dostatek informací o investování: Investují nevýhodně a draze

Češi nemají dostatek informací o investování: Investují nevýhodně a draze

Volné finanční prostředky mohou přinést podobné komplikace, jako jejich nedostatek. Investic je mnoho, ale většině z nich Češi nerozumí. Podle čeho investovat, kde a od koho si nechat poradit?

Pronajmout či koupit, jaký byt je pro vás lepší?

Pronajmout či koupit, jaký byt je pro vás lepší?

Každý se jednou dostane před důležité rozhodnutí, které může podstatně ovlivnit jeho život. Jedná se o to, zda koupit byt nebo bydlet v pronájmu. Obojí má své výhody i nevýhody, ale každému může vyhovovat něco jiného.Srovnání cen energií