verze pro tisk

K čemu slouží kreditní karty a jaké jsou jejich výhody

13. červen 2012

Při nákupech v obchodech se stále častěji používají kreditní karty. Přestože jejich historie sahá již do minulého století, u nás se první kreditní karty začaly využívat až devadesátých letech. Dnes je svým klientům nabízí již téměř každá banka.

Reklama

Rozdíl mezi platební a kreditní kartou

Mnoho lidí si pojem kreditní karty plete s klasickými bankovními kartami. Tyto dva pojmy však zdaleka nejsou synonymy. Kreditní karta je speciální platební kartou, na niž lze nakupovat v obchodech i vybírat hotovost. Rozdíl však spočívá v tom, že peníze na kartě poskytuje přímo bankovní ústav. Jedná se vlastně o formu revolvingového úvěru, kdy klient využívá prostředky na kartě do určitého limitu.

Bezúročné období

Pravidelně pak musí určitou část splatit tak, aby mu kreditní karta nebyla zablokována a banka po něm nepožadovala využité peníze zpět. Běžnou praxí u kreditních karet je bezúročné období. Pakliže klient do určité doby splatí celou částku, kterou předtím z kreditní karty vyčerpal, neplatí za využité finanční prostředky žádné úroky. Splácí-li pak v dohodnutých termínech alespoň stanovenou částku, jsou mu sice již úroky připočítávány, nicméně jedná se o úroky, které nejsou nijak zvlášť vysoké.

Nač se dá kreditní karta využít

Kreditní karty jsou určeny zejména pro bezhotovostní platební styk. Jdeme-li si například kupovat nový televizor do obchodu, nemusíme mít u sebe žádnou finanční hotovost, stačí mít u sebe právě kreditní kartu, na níž však samozřejmě musí být dostatek finančních prostředků. S platebními kartami se dnes dá platit již v mnoha obchodech, a to včetně supermarketů. Nespornou výhodou je, že platební karty mohou sloužit i k platbám v zahraničí, člověk se tak nemusí vláčet s příliš velkou finanční hotovostí v cizí měně a navíc se zde mažou rozdíly mezi kurzy jednotlivých měn. Z kreditní karty se dá v případě potřeby získat i finanční hotovost z bankomatů.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti financí, moderního bydlení a zahrady. Pravidelně přispívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Ready made společnosti: Pro koho jsou určeny a jaké přinášejí výhody?

Ready made společnosti: Pro koho jsou určeny a jaké přinášejí výhody?

V posledních letech se lze setkat s nabídkou na prodej takzvaných ready made s.r.o. Jsou určeny zájemcům, kteří se chystají vstoupit do světa podnikání. Komu se ale vlastně investice do ready made společnosti vyplatí a není přeci jen založení s.r.o. lepší podniknout klasickou cestou svépomocí?

Nebankovní půjčky pro problémové klienty: Jaké výhody a úskalí přinášejí?

Nebankovní půjčky pro problémové klienty: Jaké výhody a úskalí přinášejí?

Pokud se ocitnete v prodlení se splácením úvěru, případně některý závazek neplníte dle smluvených podmínek, rázem se ocitnete v některé z registru dlužníků. Pak je pro vás mnohem obtížnější získat půjčku v bance. Právě banky totiž na tyto registry berou značný ohled. Jakmile při žádosti o úvěr zjist…

Jaké jsou možnosti bezpečného uložení peněz?

Jaké jsou možnosti bezpečného uložení peněz?

Rádi byste sobě či svým blízkým spořili jednorázově či pravidelně nějaké peníze? Nevíte, jaké jsou Vaše možnosti spoření? V tom případě pozorně čtěte následující článek věnovaný právě tématu možnostem bezpečného spoření.

I důchodce má nárok na půjčku: Jaké jsou možnosti?

I důchodce má nárok na půjčku: Jaké jsou možnosti?

V České republice je mnoho bankovních společností, ale jen málokterá myslí se svou nabídkou i na lidi, kteří mají nižší příjem. Takovou skupinou jsou zejména důchodci.Srovnání cen energií