verze pro tisk

Letní pneumatiky zvýší komfort, sníží spotřebu: Kdy přezout

3. duben 2013

Povinnost zimní výbavy, tedy i zimních pneumatik platila do 31. března. V současné době lze využívat letních pneu, ovšem letošní jarní počasí řidičům nepřeje. Proč (ne)přezouvat?

Reklama

Povinnost zimní výbavy

Od 1. listopadu do 31. března platí na našich silnicích povinnost zimních pneumatik. Ovšem pouze na úsecích, které jsou pokryté vrstvou sněhu/ledu, případně v podmínkách to vyžadující. Pokud je tedy 10 stupňů, zimní pneumatiky mít nemusíte ani v lednu.

Výjimkou jsou úseky označené cedulí zimní výbava. Od značky zimní výbava jsou zimní pneumatiky povinné a to za každého počasí ve výše uvedeném datu, tedy od 1. listopadu do 31. března.

Proč nepřezouvat?

V současné době je mnoho důvodů, proč nepřezouvat. Tím nejpádnějším je neustálá hrozba nového sněhu a ledovky. Právě za těchto podmínek mají zimní pneu výrazně lepší vlastnosti a o mnoho metrů kratší dráhu.

Záleží na pneumatice a jednotlivých názorech odborníků. Jakmile se v předpovědi objeví teploty nad 10 stupňů, je správný čas na přezutí. Je nutné počítat s tím, že přes noc jsou teploty nižší, proto až nad deset stupňů. O lepších vlastnostech zimních/letních pneumatik lze diskutovat už u 5 – 7 stupňů (faktorů ovlivňující vlastnosti pneu je mnohem více, mimo teploty je velmi důležitá i vlhkost a další).

Proč přezouvat?

Existují i důvody, proč zimní pneumatiky za letní vyměnit již nyní. Jednat se může o vyšší komfort (zimní pneumatiky „hučí“) a nižší spotřebu. V některých případech i o vzhled, protože letní pneumatiky jsou často elektrony a zimní „plecháče.“

Pokud přezujete, rozhodně nejste sebevrazi a ani neriskujete, jak tvrdí mnohá média. Chce to pouze více obezřetnosti, předvídanosti a celkově bezpečnější jízdu, což je například i více unavující. Každopádně pokud jezdíte především ve městě, kde jsou silnice suché, rozdíl mezi zimní a letní pneu je minimální. Rapidní rozdíl zaznamenáte až na sněhu/ledu.

Spoléhat na systémy (ABS, ESP...) se nevyplácí. Ovšem se zdravým úsudkem nejsou letní pneumatiky překážkou ani v letošním mrazivém jarním počasí.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor: Jiří Vencl

Autor se aktivně věnuje tradingu, zajímá se podnikání na internetu, investice a obchodování na burze. Vede magazín TradePortal.cz, jehož cílem je přiblížení tohoto druhy výdělku široké veřejnosti. Kontaktovat jej můžete skrze Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Letní dovolená: Nezapomeňte na cestovní pojištění

Letní dovolená: Nezapomeňte na cestovní pojištění

Pod pojmem letní dovolená si většina z nás představí opalování, pláž a moře. Na první pohled jsou to celkem bezpečné záležitosti, ale opak může být pravdou. Proto je potřeba si včas zařídit cestovní pojištění, které se vám bude hodit v případě zdravotních problémů. Jaké pojištění si vybrat?

Ušetřete desetitisíce správným jízdním stylem: Jak snížit spotřebu?

Ušetřete desetitisíce správným jízdním stylem: Jak snížit spotřebu?

Ceny pohonných hmot zasahují každému řidiči výrazně do kapsy. Ovšem více než o korunu či dvě levnější/dražší pohonné hmoty ovlivňuje celkové výdaje jízdní styl. Jak jezdit úsporně?

Sjednocení pojistek. Zvýší se ženám pojistné několikanásobně?

Sjednocení pojistek. Zvýší se ženám pojistné několikanásobně?

Dosud byly ženy při zakládání pojistek zvýhodňovány oproti mužům. Stejná pojistka pro ně vycházela o mnoho levněji. To se však nejpozději 21. prosince 2012 změní. Evropské pojišťovny k tomuto datu musí sjednotit pojistné pro muže a ženy. Všichni si tedy zaplatíme stejně. A netýká se to jen rizikovýc…

Většina bank ruší poplatky za vedení úvěru: Zvýší se tím úrok?

Většina bank ruší poplatky za vedení úvěru: Zvýší se tím úrok?

Po několika vyhraných i prohraných soudech o poplatky za vedení úvěru nastane konečně změna. Většina bank tento poplatek zrušila. Víme, které banky to jsou a zda se zrušený poplatek promítne do úroku.Srovnání cen energií