verze pro tisk

Nevíte, jak na prodej či koupi nemovitosti? Přečtěte si rady odborníka

28. listopad 2013

Rady realitního odborníka k nákupu a prodeji nemovitosti


Odpovídá Miroslav Kovář, realitní makléř franšízy RSČS/Fresh Reality s.r.o.

Prodáváme byt a chtěli bychom udělat maximum pro to, aby se zájemcům líbil a my ho co nejdříve prodali. Co máme udělat před prohlídkou bytu a jak vystupovat během návštěvy zájemce?

1. Před samotnou prohlídkou je důležité, aby byl byt uklizený a působil útulně. Určitě nevařte a dobře vyvětrejte. Naopak se snažte byt příjemně provonět svíčkami nebo jemnými osvěžovači vzduchu, ale s mírou.

2. Pokud máte domácí mazlíčky, zajistěte, aby neobtěžovali zájemce. Někdo může být alergický, někdo prostě jenom nemusí mít rád zvířata.

3. Samotnou prohlídku nechte aktivně vést makléře a buďte k dispozici pro případné dotazy. Dobré je připravit si složenky za vyúčtování energií, fondu oprav apod. Zájemci se často ptají, jaké jsou náklady spojené s provozem nemovitosti, a Vy jim takto můžete snadno předložit konkrétní čísla.

4. Vždy se snažte působit mile, zvolte i vhodné oblečení a vystupujte příjemně. Jde o obchod, při kterém Vám zájemce může přinést statisíce i miliony. Při jednání je dobré si toto uvědomovat.

Uvažujeme o koupi nového bytu či domu, ale nemáme zkušenosti s výběrem nemovitosti. Na co se máme zaměřit?

1. Nejprve si pečlivě stanovte priority, co Vaše nová nemovitost určitě musí splňovat a co naopak v žádném případě nechcete. Usnadní Vám to výběr. Na inzerát, který Vás osloví, raději volejte - šetří to čas a můžete se zeptat na věci, které v inzerátu chybí.

2. Při samotné prohlídce se zeptejte makléře, jaký je důvod prodeje této nemovitosti. Může to ledacos napovědět, vyhnete se případným problémům se sousedy, popřípadě s nevyhovujícím stavem nemovitosti. Nejčastější důvody prodeje bývají, že prodávající zakládají rodinu a stěhují se do většího nebo staví dům, že se rozvádějí a stěhují se do menšího, nebo že v dědictví získali nemovitost, kterou nevyužijí.

3. Při návštěvě nemovitosti si dobře prohlédněte i okolí. V jakém stavu jsou okolní rodinné domy, to Vám napoví, jací jsou sousedé. U bytových domů sledujte společné prostory, v jakém stavu je výtah a dopisní schránky, podívejte se na jména lidí, kteří bydlí v domě, zde lze také hodně vyčíst.

4. Při samotné prohlídce dejte hodně na pocit, jak se cítíte, jaký dojem na Vás dělá Váš potencionální nový domov. Řešte dispozice nemovitosti, nezaměřujte se na detaily. Ty jdou snadno upravit. Vymalujete jinou barvou, zvolíte jiný nábytek, ovšem nemovitost jako celek nezměníte.

5. Ptejte se a zase se ptejte. Proč nemovitost prodávají? Co je zde rekonstruováno, jak je to dlouho? Jaké jsou náklady na bydlení? Jací sousedé tu bydlí? Jak si představují průběh prodeje a kdy jsou schopni se případně vystěhovat? Atd.

6. Na konci se určitě zeptejte na cenu, a pokud se Vám nemovitost líbí, nebojte se na místě říct svůj cenový návrh. Většinou bývá možnost sjednání slevy. S touto části mívají lidé největší problém. Je třeba si uvědomit, že zájemce chce koupit a prodávající prodat, jeden se neobejde bez druhého. Vnímejte se jako obchodní partneři, a pokud je zájem oboustranný, vždy se dá o ceně jednat.

Tisková zpráva Realitní společnosti České spořitelny

 

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Vyplatí se investice do nemovitostí: Současné výdělky z nemovitostí

Vyplatí se investice do nemovitostí: Současné výdělky z nemovitostí

Investice do nemovitosti je častým snem pasivních příjmů. Ovšem situace na trhu se často mění. Jedná se stále o dobrou investici? Nepřinášejí nemovitosti více starostí než zisků?

Nevíte, kam vám mizí peníze? Veďte si osobní rozpočet

Nevíte, kam vám mizí peníze? Veďte si osobní rozpočet

Každý měsíc si před výplatou zoufáte, že netušíte, kam se vaše peníze rozkutálely? Vyděláváte slušně, výdaje sice většinu platu schramstnou, ale podle propočtů by vám něco zbývat mělo. A přeci se každý měsíc pídíte po zmizelých financích. Řešení je jednoduché. Veďte si pečlivě finanční rozpočet, a s…

Zlaté mince: Prodej a nákup – vyplatí se v těchto týdnech?

Zlaté mince: Prodej a nákup – vyplatí se v těchto týdnech?

Chystáte se investovat do zlata, avšak nemáte přehled o tom, zda je právě nyní ten správný čas na nákup? Pak vás určitě bude zajímat, jaký je aktuální vývoj cen zlata na trhu a co se dá do budoucna očekávat.

Jak na daň z nemovitosti v roce 2013: Důležité termíny a postupy

Jak na daň z nemovitosti v roce 2013: Důležité termíny a postupy

Daň z nemovitosti musí být podána do 31. ledna. Právě nyní je ten nejvyšší čas informovat se o všech novinkách a vyplnění přiznání k dani z nemovitosti. Na poplatníky je přichystána jedna velká změna, která omezí byrokracii.Srovnání cen energií