verze pro tisk

Peněžité dávky v mateřství a porodné: Na co máte nárok?

23. červenec 2012

Čekáte potomka a nevíte, na jaké peněžité dávky máte nárok? Co musíte splňovat, abyste jejich vyplácení mohla dosáhnout? K jakým změnám ve vyplácení došlo v roce 2012?

Reklama

Pro to, aby těhotné ženě byly vypláceny určité peněžité dávky, musí splňovat několik důležitých podmínek. Jejich kritéria se od roku 2012 částečně upravila.

Změny od 1. ledna 2012

Od letošního roku se mimo jiné zjednodušil zápočet doby studia pro nárok na přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM) a také se přidala možnost uplatnění peněžité dávky pro jinou osobu než jen pro matku dítěte. To jsou dvě zásadní změny.

Přinejmenším jedna podmínka ale stále zůstává. Na peněžitou pomoc v mateřství dosáhne jen budoucí matka, která je účastníkem pojištění v době nástupu na mateřskou dovolenou, a to alespoň 270 kalendářních dnů v období 2 let zpět.

Způsoby vyměřování PPM

Výše denního vyměřovacího základu se zjišťuje z rozhodného období, které je stanoveno ke dni nástupu na mateřskou dovolenou. Počítá se i ode dne převzetí dítěte do trvalé péče, nebo také v případě, že se matka vzdá možnosti pečovat o svého potomka.

Byla jste zaměstnavatelem přeložena na jiné zaměstnání z důvodu těhotenství těsně před nástupem na mateřskou dovolenou? I s tímto se při výpočtu denního vyměřovacího základu počítá. Je potřebné zjistit denní vyměřovací základ v rozhodném období, a to ke dni převedení, je-li to výhodnější.

Jak dlouho se PPM vyplácí?

Pokud žena porodila pouze jedno dítě, peněžitá pomoc jí náleží po dobu 28 týdnů, a to od počátku 8.-6. týdne před plánovaným dnem porodu. Při vícečetném porodu má žena nárok na peněžitou pomoc po dobu 37 týdnů. V případě porodu mrtvého dítěte pobírá žena peněžitou pomoc 14 týdnů.

Máte nárok na porodné?

Je čistý příjem vaší domácnosti nižší než 2,4 násobek životního minima? Pokud ano, pak máte na porodné nárok. Musíte ale ještě splnit další nutnou podmínku, tedy že jste porodila své první dítě. Pak vám náleží jednorázová peněžitá částka ve výši 13 000 Kč a pokud jste porodila 2 a více potomků, pak obdržíte 19 500 Kč.

Vzhledem k tomu, že od roku 2012 se zvýšilo životní minimum, je tak mezní částkou měsíčního příjmu pro matku, otce a dítě žijících ve společné domácnosti 18 504 Kč. Je-li tedy čistý příjem domácnosti takové či nižší hodnoty a je-li potomek první, porodné obdrží.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

I důchodce má nárok na půjčku: Jaké jsou možnosti?

I důchodce má nárok na půjčku: Jaké jsou možnosti?

V České republice je mnoho bankovních společností, ale jen málokterá myslí se svou nabídkou i na lidi, kteří mají nižší příjem. Takovou skupinou jsou zejména důchodci.

Jaké máte možnosti při sjednání hypotéky?

Jaké máte možnosti při sjednání hypotéky?

K financování nového bydlení, případně nákladnější rekonstrukci toho stávajícího, většina lidí využívá hypotéky. Málokdo má totiž úspory v řádech statisíců či dokonce milionů korun, aby si mohl nový byt či dům pořídit cash. Před tím, než si hypoteční úvěr sjednáte, je ale dobré vědět, jaké máte možn…

Máte peníze nazbyt? Zkuste je zúročit pomocí korporátních dluhopisů Generali PPF

Máte peníze nazbyt? Zkuste je zúročit pomocí korporátních dluhopisů Generali PPF

Pokud disponuje váš domácí rozpočet volnými financemi, které by ležely jen tak ladem například na běžném účtu, pak zkuste řešení slušného zhodnocení v podobě investice do dluhopisů.

Bojíte se nemoci? Pojistěte si ztrátu příjmů

Bojíte se nemoci? Pojistěte si ztrátu příjmů

Je vaše mzda pro rodinu klíčová a nedovedete si představit, co by pro vás znamenalo dlouhodobě onemocnět a přijít o tento příjem? V dnešní době máte možnost, jak této situaci předcházet. Stačí si sjednat pojištění proti ztrátě příjmů.Srovnání cen energií