verze pro tisk

Penzijní reforma poprvé: Na změnu penzijního fondu máte už jen měsíc

30. leden 2012

V letošním roce se s reformami souvisejícími s finančním světem roztrhl pytel. Ale o jedné se zase tolik nemluví. Což je vzhledem k její závažnosti na škodu. Týká se to penzijního připojištění a změn penzijních fondů. Pokud chcete tuto změnu učinit, máte na to už pouze jeden měsíc. Ano, změnit penzijní fond je možné pouze do 28. února 2012. A to je jen začátek penzijní reformy.

Reklama

Tři pilíře

Hned na začátku se podíváme na finanční terminologii, která s touto změnou souvisí. Opírá se totiž o „ tři pilíře. O co jde? První pilíř je klasický důchodový systém, který tvoří státní penze. Třetí pilíř představuje systém penzijního připojištění. Dosavadní penzijní fondy budou přejmenovány na transformované fondy. Druhý pilíř vznikne úplně nově-bude se jednat o fondy nových penzijních společností. Mělo by jít o systém kombinující spoření a investování.

Co se vlastně bude dít

Pojďme se podívat na to, jak se tato penzijní reforma bude projevovat:

  • 28. 2. skončí možnost přecházet z jednoho penzijního fondu do jiného
  • v listopadu 2012 přestane být možné sjednání penzijního připojištění za dosavadních podmínek
  • do konce roku 2012 se automaticky všechny prostředky penzijních fondů převedou do nových „transformovaných fondů“
  • v lednu r. 2013 bude možnost přejít nebo vstoupit do druhého pilíře a vybrat si možnost investice. Zde však už může dojít ke znehodnocení prostředků na vašem účtu!
  • v lednu r. 2013 dojde zároveň ke změně ve výši státního příspěvku
  • v červnu 2013 bude ukončena možnost vstoupit do druhého pilíře osobám ekonomicky aktivním a starším 35 let

Jaký dopad bude mít reforma na současné smlouvy?

Pokud ještě penzijní připojištění nemáte a současné podmínky jsou pro vás zajímavé, máte do listopadu čas ho zřídit. Pokud budete chtít zachovat vaše stávající pojištění za stejných podmínek, bude to možné. Jestliže nepřestoupíte do 3. pilíře, zůstanou vám podmínky současné smlouvy zachovány. Ovšem je pravděpodobné, že zhodnocení již bude nižší. Pro všechny klienty se ale od ledna 2013 změní výše státního příspěvku. Minimální vklad pro získání příspěvku se zvýší ze 100 na 300 korun. Maximální příspěvek, tj.230 korun získáte při měsíčním spoření 1000 korun a více.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Penzijní připojištění: Přispívá stát i zaměstnavatel

Penzijní připojištění: Přispívá stát i zaměstnavatel

Penzijní připojištění je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Je to logické, když se na nás ze všech stran hrnou informace o důchodových reformách. Běžný důchod, který však znají naše babičky, už pravděpodobně mladí lidé mít nebudou. A tak je potřeba začít si do budoucna spořit. Penzijní přip…

Investice do podílových fondů může nabídnout zajímavé zhodnocení

Investice do podílových fondů může nabídnout zajímavé zhodnocení

Pokud se rozhodnete investovat právě do podílových fondů, stačí vám k tomu provést pár jednoduchých kroků. Vyberete si fond, na svém bankovním účtu zadáte trvalý příkaz a z něho bude každý měsíc odcházet určitá částka.

Nejvýhodnější spoření: vyplatí se penzijní připojištění nebo stavební spoření?

Nejvýhodnější spoření: vyplatí se penzijní připojištění nebo stavební spoření?

Každý je ovlivněn reklamními spoty, doporučeními a celkově všeobecným míněním. Ovšem víte, jak je to ve skutečnosti? Je penzijní připojištění opravdu natolik výhodné nebo se jedná jen o popularizovaný produkt? Které pojištění je případně nejvýhodnější.

Máte peníze nazbyt? Zkuste je zúročit pomocí korporátních dluhopisů Generali PPF

Máte peníze nazbyt? Zkuste je zúročit pomocí korporátních dluhopisů Generali PPF

Pokud disponuje váš domácí rozpočet volnými financemi, které by ležely jen tak ladem například na běžném účtu, pak zkuste řešení slušného zhodnocení v podobě investice do dluhopisů.Srovnání cen energií