Pohřby jsou drahým luxusem: Moderní pohřbívání do lesa a online hrob
18. listopad 2013Češi šetří opravdu všude a výjimkou nejsou ani pohřby. Na smutek a zařizování smutečního obřadu často navazují až nechutné spory pozůstalých. Jaké jsou současné trendy pohřebnictví. Jaká je skutečnost a poslední přání zesnulých?
ReklamaStátní příspěvek zrušen
Státní příspěvek na pohřeb ve výší 5 000 Kč by rozhodně vyřešil situaci mnoha pozůstalých ve finančně náročné situaci. Příspěvek je ovšem zrušen a pozůstalí bez finanční rezervy si na pohřeb nechtějí půjčovat. Přibývá tak sociálních pohřbů.
Obec, ve které došlo k úmrtí, musí na vlastní náklady tělo zpopelnit. Následně se však může obrátit na dědice, případně částku vymáhat po státu. Obec tedy musí jednat a zpopelnit, slovo na vlastní náklady je již zavádějící.
Roztroušení popele
Přáním zesnulých je často roztroušení popele na louce, v lese nebo do řeky. Úředníci ministerstva životního prostředí jsou výhradně proti těmto praktikám. Ať už si o nich myslíme cokoliv, jedná se o poslední přání zesnulého, navíc zde nedojde k ničemu špatnému (minimálně po stránce životního prostředí).
Roztroušení popele je samozřejmě i ekonomické. Problémem je zvyk, kdy pozůstalí k tomuto místu chodí zapalovat svíčky a nosí květiny.
Online hřbitov a online hrob
Pozůstalí často nechtějí platit za hrob. Již vytesání jména či jiné běžné zvyklosti jsou pro pozůstalé často drahým luxusem. Nabízí se tedy alternativa, roztroušení popele a online hrob. Online hrob stojí zlomek ceny a navíc ho můžete kdykoliv navštívit z pohodlí domova. Je ovšem otázkou, zda moderní technologie do tohoto odvětví patří.
Jak je vidět i pohřebnictví zasahuje ekonomická krize. I odvětví se stálou poptávkou mohou ovlivnit moderní technologie a špatná ekonomická situace.
Autor: Jiří Vencl
Autor se aktivně věnuje tradingu, zajímá se podnikání na internetu, investice a obchodování na burze. Vede magazín TradePortal.cz, jehož cílem je přiblížení tohoto druhy výdělku široké veřejnosti. Kontaktovat jej můžete skrze Google+
[Nahoru ↑]