verze pro tisk

Pojmy v novém občanském zákoníku: Výprosa, výpůjčka, zápůjčka

24. leden 2014

Nový občanský zákoník zavádí některé pojmy, které je dobré znát. S výprosou, výpůjčkou nebo zápůjčkou se zřejmě setká každý občan. Co tyto pojmy znamenají a kdy se vůbec využívají? Známe odpovědi.

Reklama

Výprosa: půjčení od souseda

Výprosa se podle nového občanského zákoníku bude zřejmě nejvíce používat na sousedské půjčky. V případě, že zajdete za sousedem s prosbou o půjčení lopaty, jiné zahradní techniky či čehokoliv jiného, jedná se o výprosu.

Vlastník věci může věc požadovat kdykoliv zpět. Výprosce věc nesmí bez vědomí majitele půjčit někomu cizímu. Pokud dojde k poškození předmětu výpůjčky, musí výprosce dokázat, že s věcí nakládal přiměřeně a v souladu s návodem k použití a zaměření věci, v opačném případě platí poškození.

Výpůjčka

Předměte výpůjčky je individuálně určená věc. Může se například jednat o rámy k fotografiím nebo samotné fotografie, obrazy či cokoliv jiného. Ve smlouvě o výpůjčce je uvedeno, po jakou dobu a k čemu bude daná věc využívána.

Zápůjčka

Zápůjčka podle nového občanském zákoníku nahrazuje půjčku. Pokud si například hodláte koupit nový automobil, místo půjčky požádáte o zápůjčku. Předmětem bude většinou finanční obnos, ale může se jednat i o jiné měřitelné veličiny. Zápůjčku tak lze využít i v případě surovin či plodin.

Výprosa, výpůjčka, zápůjčka, nové pojmy s odlišným dopadem. Běžně se s nimi budete setkávat a je dobré vědět, co znamenají.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Jiří Vencl

Autor se aktivně věnuje tradingu, zajímá se podnikání na internetu, investice a obchodování na burze. Vede magazín TradePortal.cz, jehož cílem je přiblížení tohoto druhy výdělku široké veřejnosti. Kontaktovat jej můžete skrze Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Investice do nemovitostí v roce 2014 s ohledem na daňové změny

Pasivní příjem je pro všechny občany velmi oblíbený, neboť je bez přímé aktivní práce. Investice do nemovitosti za účelem jejího dalšího pronájmu nebo do cenných papírů jsou rok od roku více populární. S čím však počítat při investicích do nemovitostí a cenných papírů v roce 2014 s ohledem na daňové…

Slovníček pojmů: Životní pojištění

Slovníček pojmů: Životní pojištění

Finanční terminologie je pro mnoho lidí velkou neznámou. Ne každý při podpisu smlouvy ví, co přesně některé pojmy znamenají. Proto si pojďme tyto situace zjednodušit. Přinášíme slovníček nejčastěji používaných pojmů. Nejprve se zaměříme na oblast životního pojištění.

Stavební spoření v roce 2012

Stavební spoření v roce 2012

Nový rok je za dveřmi a s ním přichází opět období změn. Ty se budou týkat jak oblasti zdravotnictví, zákoníku práce, tak financí. Asi nejdiskutovanějším produktem předurčeným ke změnám je stavební spoření. Výše podpory, zdanění výnosů nebo poplatky za vedení jsou předmětem diskusí již několik let. …

Nejvýhodnější spoření: vyplatí se penzijní připojištění nebo stavební spoření?

Nejvýhodnější spoření: vyplatí se penzijní připojištění nebo stavební spoření?

Každý je ovlivněn reklamními spoty, doporučeními a celkově všeobecným míněním. Ovšem víte, jak je to ve skutečnosti? Je penzijní připojištění opravdu natolik výhodné nebo se jedná jen o popularizovaný produkt? Které pojištění je případně nejvýhodnější.Srovnání cen energií