verze pro tisk

Pozor na podvodné e-shopy: Kdy máte nárok na vrácení zboží?

6. duben 2013

E-shopy se pokoušejí vyhýbat některým povinnostem. Navíc zákazníka upozorní, že jednají dle platných zákonů. Na co se připravit a jak se bránit? Přehled nejčastějších prohřešků (ne)seriózních eshopů.

Reklama

Vrácení zboží do 14 dnů

Pokud nakoupíte zboží na internetu, po telefonu nebo v katalogu, máte vždy právo na čtrnáctidenní lhůtu vrácení zboží a to bez udání důvodů. Odkázat se můžete na § 53 odst. 7 občanského zákoníku. 14-ti denní lhůta se počítá ode dne, kdy zákazník zboží převzal. Započítávají se kalendářní dny. Ovšem pokud by poslední den vyšel na sobotu, neděli nebo státní svátek, lhůta se prodlužuje na následující pracovní den. Navíc v případě, kdy nedostanete všechny informace k produktu (většinou se jedná o písemné nebo jinak předané informace), lhůta k vrácení zboží se prodlužuje až na 3 měsíce.

Pokud chcete zboží vrátit v rámci 14 denní lhůty, nemusíte udávat důvod. Zboží musí být nepoškozené, se vším příslušenstvím a to včetně krabice. V opačném případě vám nemusí eshop vrátit plnou částku. Poštovné hradí zákazník.

Prodejci vrácené zboží nepřijímají

Pokud nakoupíte zboží na internetu (v katalogu nebo po telefonu) a necháte si ho zaslat, v případě seriózního eshopu vám nic nehrozí. Ovšem pokud zvolíte osobní odběr, eshopy se brání. Obchod již považují za klasickou koupi a objednávku na internetu označují pouze za rezervaci.

Důležitým faktem pro zákazníka je skutečnost, že nezáleží, jakým způsobem je uskutečněno předání, ale kdy byla uzavřena kupní smlouva. Pokud na internetu, jedná se vždy o nákup na internetu. V opačném případě byste museli být upozorněni na pouhou rezervaci a prodejce by vám měl před koupí zboží předvést jako v kamenné prodejně.

Podnikatelé a vrácení zboží

Vrácení zboží do 14 dnů se nevztahuje na podnikatele. I přesto je mnoha eshopy nabízeno. Ovšem podnikatelé na to nemají ze zákona nárok.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Jiří Vencl

Autor se aktivně věnuje tradingu, zajímá se podnikání na internetu, investice a obchodování na burze. Vede magazín TradePortal.cz, jehož cílem je přiblížení tohoto druhy výdělku široké veřejnosti. Kontaktovat jej můžete skrze Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Oblíbený způsob platby za zboží? Dobírka válcuje bezhotovostní převody

Oblíbený způsob platby za zboží? Dobírka válcuje bezhotovostní převody

Vlastníte e-shop a přemýšlíte, jaký způsob dopravy a platby zboží zákazníkům umožnit? Možná vás to překvapí, ale rozhodně nezapomeňte zahrnout dobírku. Je dražší a pokud zákazník zboží nepřevezme, tak na tom tratíte, ale Češi jsou na dobírku zvyklí a často nechtějí posílat peníze předem.

I důchodce má nárok na půjčku: Jaké jsou možnosti?

I důchodce má nárok na půjčku: Jaké jsou možnosti?

V České republice je mnoho bankovních společností, ale jen málokterá myslí se svou nabídkou i na lidi, kteří mají nižší příjem. Takovou skupinou jsou zejména důchodci.

Srovnávače cen: Na co si dát pozor?

Srovnávače cen: Na co si dát pozor?

Srovnávače cen jsou velmi hojně využívanou službou. Před nákupem určitého produktu si jistě pročtete recenze a poznatky ostatních uživatelů. Samozřejmě se budete snažit najít i obchod, který nabízí nejlepší cenu. Tuto situaci zná asi každý, kdo někdy nakupoval na internetu.

Na co si dát pozor, když provozujete e-shop

Na co si dát pozor, když provozujete e-shop

V dnešní době existuje mnoho e-shopů, jak ale vyniknout mezi ostatními a přilákat zákazníky? To je otázka pro většinu majitelů internetových obchodů. Jestliže nevynikáte nějakým jedinečným a neobvyklým zbožím, tak se budete muset vyvarovat několika zásadním věcem.







Srovnání cen energií