verze pro tisk

Rodičovský příspěvek 2012

15. březen 2012

Od roku 2012 se změnila výše a vyplácení rodičovského příspěvku. Jako každá reforma má své výhody i nevýhody. Pokud se chystáte na rodičovskou dovolenou, pak se podívejte na tento přehled - mateřská dovolená 2012.

Reklama

Jak se změnil příspěvek

Do roku 2012 jste si museli vybrat jednu ze tří variant rodičovské (2-4letou), kterou nebylo možné změnit. To je od letošního ledna minulostí. Zásadní je pro vás částka 220 tisíc korun, kterou můžete čerpat. Je na vás, zda ji vyčerpáte za dva roky nebo za čtyři. Podstatné je, že délku rodičovské dovolené je možné pružně přizpůsobovat aktuálním potřebám rodiny. Změna by měla být možná jednou za 3 měsíce.

Kdo může čerpat

Dříve měly nezaměstnané matky nebo studentky problém s tím, že jediný možný příspěvek rodičovské byl 3800 ve čtyřleté variantě. Od ledna je vše jinak. Tato změna je poměrně kladně hodnocena. Pokud totiž otec dítěte bude plátcem nemocenského pojištění (tedy má nárok na mateřskou), může žádat o dávky on. Díky němu tak může rodina běžně určit délku a výšku rodičovské. Přitom není nutné, aby byli rodiče dítěte sezdaní.

I při školce dostanete dávky

Pokud chcete začít své děti vodit do školky před koncem vaší rodičovské dovolené, můžete zajásat. Je to možné, aniž byste přišli o dávky. Jediné, co nesmíte překročit, je limit 46 hodin měsíčně u dětí mladších dvou let. Po dosažení tohoto věku už nebude docházka do předškolního zařízení nijak sledována.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Daňové povinnosti v květnu a červnu 2012

Daňové povinnosti v květnu a červnu 2012

Každý měsíc mají nejen podnikatelé několik daňových povinností. V květnu a červnu letošního roku je nutné zaplatit tyto poplatky:

Stavební spoření v roce 2012

Stavební spoření v roce 2012

Nový rok je za dveřmi a s ním přichází opět období změn. Ty se budou týkat jak oblasti zdravotnictví, zákoníku práce, tak financí. Asi nejdiskutovanějším produktem předurčeným ke změnám je stavební spoření. Výše podpory, zdanění výnosů nebo poplatky za vedení jsou předmětem diskusí již několik let. …

Nemáte na zaplacení nájmu? Stát vám pomůže

Nemáte na zaplacení nájmu? Stát vám pomůže

Vaše mzda není dostatečně vysoká, abyste poplatili účty spojené s bydlením? Nezoufejte, o pomoc můžete požádat stát. Abyste se dočkali kladné odpovědi musíte za bydlení platit více, než je třetina vašeho příjmu.

Nejvýhodnější spoření: vyplatí se penzijní připojištění nebo stavební spoření?

Nejvýhodnější spoření: vyplatí se penzijní připojištění nebo stavební spoření?

Každý je ovlivněn reklamními spoty, doporučeními a celkově všeobecným míněním. Ovšem víte, jak je to ve skutečnosti? Je penzijní připojištění opravdu natolik výhodné nebo se jedná jen o popularizovaný produkt? Které pojištění je případně nejvýhodnější.Srovnání cen energií