verze pro tisk

TZ: Jak dlouho Češi studují podmínky úvěrů?

16. květen 2014

Třetina zájemců o úvěr studuje obchodní podmínky před podpisem smlouvy maximálně 5 minut. Dobrou zprávou je, že 30 % žadatelů o úvěr jim věnuje hodinu a pouze necelá desetina Čechů nečte obchodní podmínky před podpisem úvěrové smlouvy vůbec.

Reklama

Nejlehkovážnější jsou před podpisem lidé v produktivním věku a lidé se základním vzděláním. Tyto závěry přinesl čerstvý průzkum společnosti Cofidis, která se profiluje jako poskytovatel zcela transparentních spotřebitelských úvěrů. Průzkum proběhl v posledním dubnovém týdnu na vzorku 500 respondentů.

Bez studie obchodních podmínek

Necelá desetina zájemců o úvěr si vůbec neprostuduje obchodní podmínky. Zhruba třetina těch, kteří se chystají podepsat úvěrovou smlouvu, studuje podmínky 5 minut, další třetina minimálně jednu hodinu.

„Ani odborník, natož laik, není schopen prostudovat úvěrovou smlouvu za 5 minut,“ říká Thomas Kudela, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis a pokračuje: „Tím spíš, že smlouvy jsou často velmi komplikovaně napsané a obsahují nejednu past ve formě skrytých poplatků. Přitom skrytý poplatek podle nás k úvěru nepatří, protože podkopává důvěru v celý trh a to je i důvodem, proč jej u nás nenajdete.“

Jaká kategorie je nejméně pozorná?

Překvapivě nejlehkovážnější jsou lidé v produktivním věku, tj. od 27 do 44 let. Téměř polovina jich totiž věnuje pročítání smlouvy maximálně 5 minut.

Naopak, nejpečlivější jsou při studiu podmínek mladí lidé od 18 do 26 let. Více než 20 % z nich věnuje jejich studiu přes hodinu času. Tento trend komentuje Thomas Kudela: „Čísla z průzkumu potvrzují, že zájemci o úvěr, především ti v produktivním věku, nemají čas na studium obchodních podmínek. To dokresluje i fakt, že čím dál více se nám hlásí takoví žadatelé o úvěr, kteří preferují co nejkratší, srozumitelné a hlavně zcela transparentní podmínky úvěru.“

Jakou roli hraje vzdělání?

Průzkum potvrdil i fakt, že vzdělání má vliv na to, zda si zájemce dá práci a podmínky úvěru si skutečně prostuduje.

Zhruba hodinu pročítají úvěrové podmínky středoškoláci a vysokoškoláci, 5 minut a méně věnují čtení lidé se základním vzděláním.

Největší podíl mezi těmi, kteří odpověděli, že podmínky nečtou vůbec, tvoří právě lidé se základním vzděláním. Především pro ně je totiž jazyk úvěrové smlouvy často zbytečně příliš složitým.

Pokud se podíváme na vzorek lidí, kteří vůbec nestudují obchodní podmínky, o maličko většími hříšníky jsou ženy (9 %) než muži (6 %). Ženy jsou ale zároveň skupinou, která je schopna studovat podmínky den a více (13 % vs. 7 % u mužů).

Tisková zpráva INTENSITY

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti financí, moderního bydlení a zahrady. Pravidelně přispívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Půjčky mohou získat i studenti: Jaké podmínky musí splnit?

Půjčky mohou získat i studenti: Jaké podmínky musí splnit?

V období studií na střední a vysoké škole se spousta mladých lidí potýká s nedostatkem peněz. Občasné brigády sotva pokryjí náklady na mimostudijní účely, často se nelze spoléhat ani na kapesné od rodičů. Co dělat, když studujete a potřebujete peníze? V dnešní době už jako studenti bez problémů získ…

Většina bank ruší poplatky za vedení úvěru: Zvýší se tím úrok?

Většina bank ruší poplatky za vedení úvěru: Zvýší se tím úrok?

Po několika vyhraných i prohraných soudech o poplatky za vedení úvěru nastane konečně změna. Většina bank tento poplatek zrušila. Víme, které banky to jsou a zda se zrušený poplatek promítne do úroku.

Češi nemají dostatek informací o investování: Investují nevýhodně a draze

Češi nemají dostatek informací o investování: Investují nevýhodně a draze

Volné finanční prostředky mohou přinést podobné komplikace, jako jejich nedostatek. Investic je mnoho, ale většině z nich Češi nerozumí. Podle čeho investovat, kde a od koho si nechat poradit?

Češi mají životní pojištění, ale v nedostatečné míře: Jak se pojistit?

Češi mají životní pojištění, ale v nedostatečné míře: Jak se pojistit?

Životní pojištění patří mezi nejprodávanější služby pojišťoven. Pojištěn je téměř každý Čech a to někdy i několikrát. Ovšem za co si platíte? Neutrácíte stokoruny měsíčně zbytečně?







Srovnání cen energií