verze pro tisk

TZ: Jak dobře nakoupit nemovitost za účelem pronájmu

28. květen 2014

Kromě různých druhů spoření, nákupu cenných papírů a akcií existuje další výhodná možnost ukládání peněz. Tou je koupě nemovitosti za účelem pronájmu. Tato investice může přinést dlouhodobé zhodnocení a pravidelný příjem.

Reklama

-    Výběr vhodného bytu na investici má svůj čas, trpělivost přináší výhodnější nabídky

-    Aby se investice vyplatila, měla by být roční výnosnost z pronájmu vyšší než 5 %

-    Malý byt 1+kk se pronajme rychleji, ale na kratší dobu; velký 3+1 naopak

-    Zajímavější výnosy nesou malé byty

-    Rekonstrukce zvýší zájem u potencionálních nájemců

„Obecně lze říct, že nákup nemovitostí určených na investici představoval vždy dobrý způsob zhodnocení peněz. Tento trend v posledních letech sílí, což je dáno i tím, že v období krize ceny nemovitostí výrazně poklesly. Lidé si tuto skutečnost uvědomují a využívají současnou příznivou situaci na trhu k nákupu. Dnes více než dřív totiž musí pamatovat na zajištění na stáří a na zabezpečení dětí. A peníze vložené do nemovitosti představují dobrou možnost, jak naspořené peníze bezpečně uložit a ještě vydělat,“ uvádí Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny (RSČS).

Pravidelný příjem

Pokud má někdo naspořené peníze a chce je dobře zhodnotit, může nákupem a následným pronájmem bytu získat pravidelný příjem. V první řadě si však musí spočítat, zda mu pronájem přinese nějaký zisk.

„Investice se vyplatí tehdy, je-li roční výnos z pronájmu alespoň 5 %. I v případě, že si klient nemůže dovolit koupit byt jen za úspory, může potřebné finance doplnit hypotékou. V tomto případě musí velmi dobře zvážit, zda mu peníze z pronájmu pokryjí splátky a ještě vygenerují zisk. S procesem výběru a koupě vhodné nemovitosti jsme klientovi připraveni pomoci a prostřednictvím České spořitelny zajistíme i výhodné podmínky pro udělení hypotéky,“ uvádí Miroslav Kovář, vedoucí týmu makléřů franšízové pobočky RSČS/Fresh Reality.

V jaké lokalitě nemovitost vybrat?

Stejně jako u jiných investicí, také v případě nemovitostí se doporučuje pohybovat se na trhu, který investor zná. Nejvhodnější je proto vybrat byt ve městě, ve kterém žije, protože má představu o cenách i žádaných lokalitách.

„Klientům, kteří mají zájem o koupi bytu k dalšímu pronájmu, radíme, aby s výběrem vhodné nemovitosti nepospíchali. Realitní trh se mění každou chvílí a je zde možnost získat výborné nemovitosti za dobré ceny například od prodávajících, kteří s prodejem nemohou vyčkávat,“ radí Miroslav Kovář.

Co ovlivňuje délku pronájmu?

Při nákupu bytu na pronájem hraje významnou roli jeho velikost. Své výhody mají jak malé, tak ty větší. Malé byty se zpravidla pronajímají rychleji a většinou na kratší dobu.

Naproti tomu větší byty, které častěji vyhledávají rodiny s dětmi, bývají pronajaty na delší dobu. Nepředpokládá se totiž, že by se častěji stěhovaly. Z pohledu výnosnosti jsou zajímavější malé byty, ale investor musí počítat s tím, že bude častěji shánět nové nájemníky a byt opravovat.

Vzhled a stav bytu hraje také významnou roli. „Pokud investujete do staršího bytu, určitě bych všem doporučil provést základní rekonstrukci. Byt nemusí být luxusní, naprosto stačí, když působí čistě a pokud možno útulně. Zvýší se o něho zájem a klient si nakonec bude moci z nájemníků vybírat,“ doplňuje Miroslav Kovář.

Tisková zpráva Crest Communications, a.s.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti financí, moderního bydlení a zahrady. Pravidelně přispívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Úvěry na nemovitost od Vitacredit

Úvěry na nemovitost od Vitacredit

Ten, kdo si v dnešní době může dovolit pořídit si nemovitost bez zadlužení, má veliké štěstí. Hypotéky a úvěry na bydlení jsou nejvíce využívanými půjčkami. Kromě bank můžete využívat i nabídky nebankovních institucí. Poměrně zajímavá je nabídka od společnosti Vitacredit, která není na našem trhu žá…

Investiční příležitosti roku 2013: Jaké komodity nakoupit?

Investiční příležitosti roku 2013: Jaké komodity nakoupit?

Investiční příležitost lze nalézt na mnoha trzích, instrumentech. V roce 2013 budou v kurzu komodity a to především kvůli světové ekonomické situaci. Jsou to právě komodity, které musejí svoji aktuální cenu současné situaci nejvíce přizpůsobovat.

Jak prodat nemovitost s hypotékou

Jak prodat nemovitost s hypotékou

Pořídili jste si před lety vlastní bydlení na hypotéku jako tisíce dalších lidí. Jenže přišla situace, kdy je nutné byt nebo dům prodat. Obáváte se, jestli je možné vůbec prodat nemovitost zatíženou hypotékou? Jde to. Pojďme se podívat, jak na to.

Investiční příležitosti roku 2013: Jaké akcie nakoupit?

Investiční příležitosti roku 2013: Jaké akcie nakoupit?

Rok 2013 přináší hned několik velmi zajímavých investic a očekávaných vývojů. Investovat můžete i sami a to téměř bez zbytečných provizí finančním společnostem. Poradíme vám, jak na to. Zaměříme se nejenom na zahraniční akcie.Srovnání cen energií