verze pro tisk

TZ: Jak používat platební a věrnostní karty: Jaký typ se vyplatí?

26. srpen 2014

Češi opravdu milují karty, a to zejména ty věrnostní. Vedle debetní nebo kreditní karty je totiž jejich peněženka doslova nabita věrnostními a slevovými kartami. A to i takovými, které za roky nepoužili, ale prostě jim ji jednou dali v obchodě nebo poslali poštou a Čechům je líto ji z peněženky vyhodit. Průměrný Čech má tak v peněžence 6 slevových nebo věrnostních karet a k tomu většinou i jednu debetní a jednu kreditní. Seznamte se proto se zásadami, jak správně a bezpečně karty používat a které se skutečně vyplatí.

Reklama

Bezkontaktní platby mění placení nákupů

Jak platíte svůj nákup, kartou nebo hotově? Ještě před pár lety by následovala zcela jednoznačná odpověď: Hotově. Nižší částky jako jsou běžné nákupy bylo zvykem platit právě v hotovosti, a to i v případě, že si člověk musel před nákupem peníze vyzvednout z bankomatu. Platit kartou bylo zvykem spíše u vyšších částek.

Dalším důvodem proč tolik vedly hotovostní platby byla nedůvěra k platebnímu terminálu, který neměl majitel karty pod kontrolou, i fakt, že ne všechny obchody disponovaly platebními terminály a člověk nechtěl riskovat „trapas“ a hledání drobných v případě, že by obchod karty nebral.

Tato stará zažitá pravidla ale nenávratně změnil příchod bezkontaktních plateb, vydávání bezkontaktních platebních karet a rozšiřování bezkontaktních platebních terminálů, od restaurací, přes obchody až například po čerpací stanice.

Dnes je tak zcela běžné platit i nákup pečiva platební kartou a hotovost u sebe prakticky nenosit. Tomu nahrávají i bankovní produkty, které se tomuto trendu přizpůsobují a vytváří nejrůznější odměny a spoření s vyšším zhodnocením právě při platbě kartou.

Ale i v tomto ohledu je třeba mít se na pozoru, pečlivě hlídat svoji kartu, nedávat ji téměř z ruky a i při placení ji mít pod kontrolou. Prodavač nebo obsluha restaurace kartu nesmí odnést mimo dohled jejího majitele. A i tomu, aby se tak nedělo, rychlé bezkontaktní platby napomáhají.

Věrnostní karty, aneb nechci slevu zadarmo

Dalším typem karet, které nám zabírají mnohdy nemalé místo v peněžence jsou různé věrnostní a slevové karty. Češi milují slevy a šetření, a tak kdykoli při nákupu, kdy jim prodejce nabídne výhodu v podobě zákaznické karty většinou neodolají a hned si ji pořídí. Nic na tom nezmění ani skutečnost, že daný obchod navštíví v lepším případě třeba až za půl roku.

Ve hře je pořád to pomyslné „kdyby náhodou“. A tak se karty v peněžence hromadí, jejich majitelé o nich ztrácí přehled a mnohdy ani neví, kolika z nich už vypršela platnost. Když pak skutečně dojde na placení u daného prodejce často danou věrnostní kartu ani nemohou najít. Vždyť kdo by se dokázal zorientovat v šesti nebo více kartách.

Na to, jak se ve slevových a věrnostních kartách neztratit mají odborníci na nákupy jasný názor. „Stačí udělat inventuru v peněžence. Pečlivě projít kolik karet skutečně máme, kolika z nich ještě nevypršela platnost, a které jsme v posledních dvou měsících alespoň jednou využili,“ vysvětluje Luděk Šmíd ze společnosti Mr. RED.

I přesto se však Češi s kartami a kartičkami loučí neradi. Ve hře je totiž staré známé, „kdyby“ i předsevzetí, že začneme sportovat, proto určitě slevovou kartu do známého sportovního řetězce využijeme; jak pojedeme na dovolenou, a tak se nám bude hodit sleva na ubytování tam či onam; nebo, že začneme více číst, a tak slevu do knihkupectví určitě využijeme. A co kdyby opravdu ano?

Pozitivní zprávou je, že dnes už není nutné žít ve zmatku z bezpočtu karet na slevy, ani se rozhodovat, kterou ještě využijeme a kterou vyhodíme. Odborníci na nakupování totiž chápou, že jsme skuteční milovníci slev a tak se dnes už můžeme setkat i s jednou kartou, která v sobě zahrnuje slevy u celé řady obchodů a služeb (např. iBOD). Člověk tak při placení nemusí šílet z toho, že správnou kartu nemůže najít a zároveň si může být jistý, že nepřichází o slevy a výhody.

Programy zákaznických výhod fungují na principu, že čím více člověk nakoupí, tím více získá. Za každý nákup totiž získává pomyslné peníze, za které si může vybrat další odměny z oblasti, která ho láká a zajímá,“ vysvětluje Luděk Šmíd ze společnosti Mr. RED.

Jak na nákupy?

Ideální stav peněženky pro nákupy je tak jedna platební karta, pochopitelně taková, na které jsou peníze a jedna věrnostní karta, taková na kterou lze čerpat slevy a zároveň za nákupy získávat body a výhod.

Tisková zpráva

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti financí, moderního bydlení a zahrady. Pravidelně přispívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Pojištění proti zneužití platební karty

Pojištění proti zneužití platební karty

Stát se to může každému z nás. Někdo nás okrade nebo jednoduše zapomeneme své doklady někde ležet a neštěstí je na světě. Kromě obíhání úřadů a bank nás v hlavě straší téma: co když se mi dostane někdo do účtu. Proto je v případě ztráty platební karty nutné nechat ji co nejrychleji zablokovat. Jenže…

Stavební spoření nejen pro děti: Jaký je výnos a komu se vyplatí

Stavební spoření nejen pro děti: Jaký je výnos a komu se vyplatí

Hledáte investici bez rizika? Chcete bezpečně uložit peníze a pokrýt inflaci. V tom případě nezavrhujte stavební spoření. Státem garantovaný produkt dokáže i v dnešní době hodně nabídnout, uspokojí i vaše potřeby?

Kreditní nebo debetní platební karta?

Kreditní nebo debetní platební karta?

Mnoho lidí žije v přesvědčení, že v jejich peněžence je kreditní karta. To je ovšem omyl, klasická platební karta, kterou dostanete při otevření běžného účtu v bance je totiž debetní kartou.

Pronajmout či koupit, jaký byt je pro vás lepší?

Pronajmout či koupit, jaký byt je pro vás lepší?

Každý se jednou dostane před důležité rozhodnutí, které může podstatně ovlivnit jeho život. Jedná se o to, zda koupit byt nebo bydlet v pronájmu. Obojí má své výhody i nevýhody, ale každému může vyhovovat něco jiného.Srovnání cen energií