verze pro tisk

TZ: Proč si Češi zakládají stavební spoření?

19. srpen 2014

Stavební spoření v současnosti využívá téměř 40 % obyvatel České republiky, kteří v něm mají aktuálně naspořeno necelých 430 miliard korun. Průzkum Raiffeisen stavební spořitelny ukázal, že téměř polovina účastníků stavebního spoření od počátku ví, že úspory využije na bydlení. Desetina respondentů si stavební spoření zakládá již s vidinou budoucího úvěru. Nové stavební spoření si v dohledné době plánuje založit 8 % lidí. Každý druhý Čech, který v současnosti má stavební spoření, přitom uvažuje o jeho opakování v budoucnosti.

Reklama

Více smluv v rodině

Nejčastější počet smluv o stavebním spoření v rodině jsou jedna až dvě (49 %). Tři a více smluv uvádí pětina respondentů.

Důvody sjednání stavebního spoření

Téměř polovina dotázaných Čechů si stavební spoření zakládá již s úmyslem naspořené peníze investovat do bydlení. Desetině respondentů jde od začátku především o možnost v budoucnu čerpat výhodnější úvěr na bydlení. Třetina spořící populace nezná předem účel, na který použije naspořené prostředky. Pouze 9 % lidí si spoří z jiných důvodů nebo na konkrétní účely, které nesouvisí s bydlením.

O průzkumu

Průzkum provedla Raiffeisen stavební spořitelna počátkem letošního jara ve spolupráci s agenturou STEM/MARK. Účastnilo se ho přes 800 lidí z celé ČR. Sběr dat probíhal prostřednictvím internetového dotazníku (CAWI).

Jak používáme naspořené peníze?

Dvě hlavní oblasti využití naspořených financí v rámci stavebního spoření jsou rekonstrukce bydlení (47 %) a nákup bytu nebo domu (28 %). Více než šestina Čechů si peníze nechá volně k dispozici. Dalším častým využitím úspor je pořízení či obměna vybavení domácnosti. Z úspor Češi kupují nábytek (14 %), bílou techniku (11 %) nebo platí nečekané výdaje (11 %).

Využíváme možnost vzít si ke stavebnímu spoření úvěr?

Možnosti čerpat běžný nebo překlenovací úvěr od stavební spořitelny využila třetina dotázaných účastníků spoření. Úvěr od stavební spořitelny respondenti ve většině případů využívají pro financování kompletních rekonstrukcí a přestaveb (59 % případů). Pořízení bytu nebo domu s ním řeší 40 % dotázaných.

Tisková zpráva AMI Communications

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti financí, moderního bydlení a zahrady. Pravidelně přispívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Nejvýhodnější spoření: vyplatí se penzijní připojištění nebo stavební spoření?

Nejvýhodnější spoření: vyplatí se penzijní připojištění nebo stavební spoření?

Každý je ovlivněn reklamními spoty, doporučeními a celkově všeobecným míněním. Ovšem víte, jak je to ve skutečnosti? Je penzijní připojištění opravdu natolik výhodné nebo se jedná jen o popularizovaný produkt? Které pojištění je případně nejvýhodnější.

Stavební spoření v roce 2012

Stavební spoření v roce 2012

Nový rok je za dveřmi a s ním přichází opět období změn. Ty se budou týkat jak oblasti zdravotnictví, zákoníku práce, tak financí. Asi nejdiskutovanějším produktem předurčeným ke změnám je stavební spoření. Výše podpory, zdanění výnosů nebo poplatky za vedení jsou předmětem diskusí již několik let. …

Stavební spoření nejen pro děti: Jaký je výnos a komu se vyplatí

Stavební spoření nejen pro děti: Jaký je výnos a komu se vyplatí

Hledáte investici bez rizika? Chcete bezpečně uložit peníze a pokrýt inflaci. V tom případě nezavrhujte stavební spoření. Státem garantovaný produkt dokáže i v dnešní době hodně nabídnout, uspokojí i vaše potřeby?

Slovníček pojmů: stavební spoření

Slovníček pojmů: stavební spoření

Ačkoli je stavební spoření oproti minulým letům o něco nevýhodnější, stále si ho zřizuje hodně lidí. Ať už kvůli státní podpoře, nebo s vidinou rozumného úvěru na bydlení do budoucna. Proto se dnes podíváme na pojmy související právě se stavebním spořením.







Srovnání cen energií