verze pro tisk

TZ: Skoro třetina domácností po Vánocích zvýšila svoji hodnotu o víc než 10.000 Kč

28. leden 2014

Hodnota movitého majetku 30 procent českých domácností se po Vánocích zvýšila o více než 10 tisíc korun. Vyplývá to z aktuálního průzkumu České pojišťovny. Zatímco ženy uváděly, že dostaly k Vánocům nejčastěji kuchyňské spotřebiče a šperky, muži se těšili z mobilních telefonů a značkového oblečení. Majetek uložený v českých domovech tedy po svátcích vzrostl, adekvátně aktualizovat své pojistné smlouvy však lidé bohužel zapomněli.

Reklama

Domácnosti nejsou pojištěné

Bez ohledu na to, o kolik se zvýšila hodnota jejich majetku, třetina respondentů výzkumu nemá svou domácnost nijak pojištěnou.

„V případě vykradení nebo vyhoření bytu to představuje velký problém. Riskují také lidé, kteří sice domácnost pojištěnou mají, nicméně její současná hodnota již dávno neodpovídá původně nastavené pojistné částce.

Češi hojně rekonstruují své domovy a pořizují si nové vybavení, ale na zvýšení pojistné částky nebo aktualizaci limitů po takovémto zhodnocení svého majetku často zapomínají,“ uvádí Jakub Nožička, ředitel Odboru neživotního pojištění České pojišťovny

A radí: „Kontrolujte alespoň jednou za dva roky své pojistné smlouvy a aktualizujte je tak, aby plně chránily vaši domácnost i její vybavení. Pouze takové pojištění, které odpovídá reálné hodnotě vaší domácnosti, vám pomůže případné škody plně nahradit“.

Výsledek průzkumu

Průzkum České pojišťovny rovněž ukázal, že u 12 procent respondentů vzrostla hodnota jejich domácnosti o necelé 2 tisíce korun.

Čtvrtina domácností si přes Vánoce nadělila dary v hodnotě 2 až 5 tisíc korun.

Další téměř čtvrtina dotázaných zhodnotila díky vánočním dárkům svou domácnost o 5 až 10 tisíc korun a pětina dotázaných dokonce o 10 až 20 tisíc korun.

Ukázalo se, že z drahých dárků se radovali častěji muži, a to zejména ve věku 25 až 34 let. „Zajímavý a současně alarmující je fakt, že čím více se zvýšila hodnota určité domácnosti, tím spíše její členové nikdy neaktualizovali svoje majetkové pojištění,“ dodává Jakub Nožička.

Češi k Vánocům dostávali nejen hodnotné dárky, radovali se i ze skutečných kuriozit, jako je například „bažant“ k vykonávání tělesné potřeby s výmluvným odůvodněním, aby obdarovaný nemusel vstávat od počítače.

Následovaly další praktické dary jako vrata či hromosvod. Originální pak bylo darované místo na urnu v rodinném hrobě – dárek přitom věnovala tchyně. Našly se ale i jiné dárky, které respondentům průzkumu velmi pravděpodobně pod stromečkem mnoho radosti neudělaly, a to například provalená nevěra či pokuta od hajného.

Tisková zpráva Česká pojišťovna

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti financí, moderního bydlení a zahrady. Pravidelně přispívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Pojištění domácnosti: Na co se vztahuje?

Pojištění domácnosti: Na co se vztahuje?

Prakticky všechny tuzemské pojišťovny nabízejí jako jeden ze svých produktů pojištění domácnosti. Jedná se o specifické pojištění, které je určeno majitelů nemovitostí. Nač se vztahuje a jaký má vlastně smysl?

Nemáte na zaplacení nájmu? Stát vám pomůže

Nemáte na zaplacení nájmu? Stát vám pomůže

Vaše mzda není dostatečně vysoká, abyste poplatili účty spojené s bydlením? Nezoufejte, o pomoc můžete požádat stát. Abyste se dočkali kladné odpovědi musíte za bydlení platit více, než je třetina vašeho příjmu.

Jak se odrazí rostoucí cena zlata na zlatých špercích?

Jak se odrazí rostoucí cena zlata na zlatých špercích?

Zlaté šperky, mezi něž se řadí především klasické nebo snubní prsteny, ale také řetízky nebo náušnice, jsou velmi kvalitními doplňky, které potěší každou ženu i mnoho mužů. Nákup zlatých šperků však může být i poměrně solidní investicí. Přestože se v tomto případě nejedná o běžné investiční zlato ( …

Proč si pojistit domácnost?

Proč si pojistit domácnost?

Kupujete si nový byt nebo dům? Vybavujete kompletně novou domácnost? Máte doma drahé nebo vzácné věci? Bojíte se o své zařízení – elektroniku, hudební nástroje, nábytek? Už se vám také stalo, že vás sousedi vytopili a měli jste nezanedbatelné škody? Pak si pořiďte pojištění domácnosti.Srovnání cen energií