verze pro tisk

TZ: Zajištění na penzi v podobě investice do nemovitosti

14. duben 2014

Státní penze bude v budoucnu klesat. Úloha vlastního zabezpečení na důchod poroste. Jednou z možností může být pořízení vlastní nemovitosti (i druhé). Úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou nyní příznivé.


V důchodu klesají příjmy

Odchodem do důchodu klesají rodinné příjmy mnohdy více než o polovinu, v budoucnu to bude ještě více. Vlastní investice na důchod jsou pro zodpovědné občany samozřejmostí. Možností, jak se finančně zajistit na důchod, je samozřejmě více, záleží na osobním investičním profilu každého občana. Investice do pořízení nemovitosti patří mezi nejoblíbenější, je totiž jednoduchá a srozumitelná.

"Hypoteční úvěr je splacen před odchodem do důchodu. Druhou nemovitost je možné v důchodu pronajímat nebo prodat. Investice v produktivním životě do nemovitostí je tedy výhodná, neboť odchodem do důchodu nedojde k dramatickému snížení životní úrovně", uvádí Emil Brož, ředitel inovativní poradenské společnosti finFOCUS.

Při plánování hypotéky by měl vybraný byt či dům odpovídat finančním možnostem rodiny. Nejdříve je tedy možné koupit menší byt a při zlepšení rodinné finanční situace ho prodat a pořídit větší.

Vybíráme nejenom nemovitost

Při odchodu do důchodu je důležité mít vyřešeno vlastní bydlení. Občané v předdůchodovém věku, kteří nemají vlastní bydlení, mohou mít v důchodovém věku problém najít kvalitní podnájem. Při splacení hypotéčního úvěru před odchodem do důchodu je bydlení ve vlastním citelně levnější než v podnájmu.

"Kvalitní nemovitost se dá vždy výhodně prodat. Při finančních problémech v důchodu je možné vlastní nemovitost prodat, koupit menší nemovitost a tím získat finanční přilepšení k penzi" doplňuje Emil Brož.

Vždy je potřeba nákupu nemovitosti, bytu nebo domu, věnovat dostatek času a je vhodné při nákupu zohlednit celou řadu faktorů, např. dostupnost, nároky na vybavení, velikost. Rozdílné požadavky jsou na nemovitost, ve které chceme bydlet, a na nemovitost, kterou hodláme pronajímat.

Stejně jako je potřeba věnovat dostatek času výběru nemovitosti, tak je vhodné pečlivě vybrat hypotéční úvěr.

"Financování pořízení nemovitosti (první nebo druhé! je závažným finančním rozhodnutím, nabídka na trhu je pestrá, proto je vhodné poradit se s dobrým finančním poradcem a snížit tak celkové náklady na hypotéku", vysvětluje Emil Brož

A dodává "Úrokové sazby jsou nyní velmi výhodné, pohybují se okolo 3% hranice, kdo plánuje pořízení nového bytu nebo domu, ten by měl této příznivé situace využít, na výhodnější podmínky již nelze čekat".

S hypotékou jsme finančně zodpovědnější

Splácení hypotéky je dlouhodobý závazek, který některé občany odrazuje, neboť chtějí více cestovat nebo mít více peněz na zábavu a koníčky. Když nastavené parametry hypotéky odpovídají finančním možnostem rodiny, tak není potřeba se hypotéčního úvěru bát.

"Mnohdy totiž teprve závazek hypotéky dotlačí rodiny k finanční zodpovědnosti a promyšlenému finančnímu plánování rodinného rozpočtu. Díky hypotéce začnou mít rodiny své výdaje pod kontrolou a podaří se jim ušetřit na provozních výdajích. Splacení hypotéky tak nemusí znamenat, že rodina nepojede na dovolenou", doplňuje Emil Brož.

Rodiny splácející hypotéční úvěr umějí zpravidla lépe finančně plánovat a řídit rodinné finance. Rodinné nákupy jsou promyšlenější a nekupují se věci, které nejsou potřeba. S čerpáním hypotéčního úvěru jsou navíc spojené i daňové úlevy.

Při splnění zákonných podmínek je možné od základu daně odečíst zaplacené úroky během roku na hypotéčním úvěru, musí však být úběrem vyřešena vlastní bytová potřeba.

Kolik má rodině zůstat po splátce hypotéky?

Jakýkoliv úvěr musí odpovídat finanční situaci. V případě, že rodině zůstane po splacení všech měsíčních splátek úvěru, měsíční částka alespoň ve výši dvojnásobku životního minima, potom má rodina možnost si i vytvářet drobné rezervy na nečekané výdaje. Minimálně by rodině po splacení všech měsíčních úvěrových splátek mělo zůstat více než 1,5násobek životního minima.

Tisková zpráva finFOCUS, s.r.o.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Vyplatí se investice do nemovitostí: Současné výdělky z nemovitostí

Vyplatí se investice do nemovitostí: Současné výdělky z nemovitostí

Investice do nemovitosti je častým snem pasivních příjmů. Ovšem situace na trhu se často mění. Jedná se stále o dobrou investici? Nepřinášejí nemovitosti více starostí než zisků?

Investice do nemovitostí: Obytné vs. Neobytné objekty

Investice do nemovitostí: Obytné vs. Neobytné objekty

Investice do nemovitostí je jedním ze způsobů, jak si zajistit pasivní příjem a to nejenom na stáří. Ovšem celková situace se výrazně mění, trh s nemovitostmi reaguje na vnější vlivy a nabízí nové příležitosti.

Investice do nemovitostí v roce 2014 s ohledem na daňové změny

Pasivní příjem je pro všechny občany velmi oblíbený, neboť je bez přímé aktivní práce. Investice do nemovitosti za účelem jejího dalšího pronájmu nebo do cenných papírů jsou rok od roku více populární. S čím však počítat při investicích do nemovitostí a cenných papírů v roce 2014 s ohledem na daňové…

Dividendové akcie: Zajištění na důchod

Dividendové akcie: Zajištění na důchod

Zajištění na důchod je komplikací současné doby. I když se jedná o problém, který vás aktuálně nepálí, o možnostech zajištění je dobré minimálně vědět. Ukážeme vám i jiné způsoby než jen penzijní připojení.Srovnání cen energií