verze pro tisk

Zimní pneumatiky: Proč řidiči (ne)přezouvají?

17. květen 2013

Možná jste také zaskočeni počtem automobilů, které mají i v půlce května zimní pneumatiky. Sami si můžete na veřejných parkovištích (třeba u supermarketů) ověřit, kolik automobilů nepřezouvá. Proč to dělají?

Reklama

Zimní pneumatiky nejsou na letní provoz určeny, po všech stránkách jsou neekonomické, navíc i nepohodlné. Tak proč je nevyměnit za letní, vždyť výměna zabere jen pár minut/hodinu.

Zimní pneumatiky v létě

Důvodů k nepřezutí je mnoho. Může se jednat o nedostatek času, absenci letních pneumatik, až po fámy – to se nevyplatí... Jak je to ovšem ve skutečnosti, proč (ne)přezout?

Letošní zima byla delší, než jsme čekali. Zimní pneumatiky byly potřeba i po povinném období. To může být jedním z důvodů, proč mají některá auta zimní pneumatiky i v půlce května. Domluvené přezutí se kvůli počasí prodloužilo, hlavní nápor pocítily pneuservisy o týden/dva později a od té doby nebyl čas, případně chuť zajet do pneuservisu. Navíc, jak si mnoho řidičů všimlo, zimní pneumatiky ničemu nevadí.

Zimní pneu se v létě prodraží

Zimní pneumatiky zvyšují o 0,5 litru na 100 km spotřebu (záleží na konkrétní pneumatice a automobilu). Pokud ujedete přes léto 10 000 kilometrů, znamená to o 50 litrů pohonných hmot více a to naprosto zbytečně. V korunách je to asi 1 900 Kč. Cena přezutí se přitom pohybuje od 400 do 800 Kč. Ekonomické to tedy rozhodně není. Na jaře sice ušetříte za jedno přezutí a na podzim za druhé, přezout se však stále vyplatí.

Jsou tu i další faktory. Mimo vyšší spotřeby a nižšímu jízdnímu komfortu (pneumatiky jsou hlučné) je zde i vysoké opotřebení vůči letním pneumatikám. Zimní pneu jsou z měkké směsi a při horkých letních dnech přímo trpí. Opotřebení je až několikanásobně rychlejší než u zimní pneu. Aby toho nebylo málo, zimní pneumatiky jsou dražší než letní.

A co vy? Přezouváte?

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Jiří Vencl

Autor se aktivně věnuje tradingu, zajímá se podnikání na internetu, investice a obchodování na burze. Vede magazín TradePortal.cz, jehož cílem je přiblížení tohoto druhy výdělku široké veřejnosti. Kontaktovat jej můžete skrze Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Proč je důležité mít povinné ručení?

Proč je důležité mít povinné ručení?

Povinné ručení je ze zákona povinné pro každého provozovatele motorového vozidla. I když s autem jezdíte jednou měsíčně, musíte jej mít. Bez něho nesmíte vůbec na silnici vyjet. Proč je tak důležité mít sjednané kvalitní povinné ručení? Na co všechno se vztahuje a co vám hrozí, pokud ho zřízené mít …

5 důvodů, proč investovat do stříbra

5 důvodů, proč investovat do stříbra

Nejen investiční zlato, ale také stříbro je vyhledávanou komoditou, do níž vkládají své úspory drobní i velcí investoři. Pojďme si ujasnit, jaké jsou důvody, proč vlastně investovat do stříbra.

Proč mít životní pojištění?

Proč mít životní pojištění?

Mnoho lidí na otázku, zda mají životní pojištění, zamítavě vrtí hlavou. Nebo se ptají – a proč si ho mám pořizovat? K čemu to je? Vždyť je to drahé. Ano, životní pojištění je určitým nákladem pro naše peněženky, ale to, co díky němu získáte, je nezaplatitelné. Jaké jsou tedy důvody pro to, zřídit si…

5 důvodů, proč se vyplatí investice do zlata

5 důvodů, proč se vyplatí investice do zlata

V okamžiku, kdy se rozhodujete, jak naložíte se svými penězi, musí vás zajímat především výhody, které jednotlivé investiční příležitosti přinášejí. Celou řadu výhod nabízí investice do zlata.Srovnání cen energií