verze pro tisk

Kupujete nemovitost? Ohlídejte si zaplacení daně z převodu!

13. duben 2012

Pořizujete si své bydlení? Sháníte realitní kancelář, vyřizujete hypotéku, obíháte katastrální úřad? Tohle všechno jsou věci, které s koupí vlastního bydlení obvykle souvisí. Jenže na kupujícího číhá ještě jedna nástraha. A to ve formě daně z převodu nemovitosti. Povinnost ji zaplatit má obvykle prodávající, jenže jako kupující máte také povinnosti. Na co si dát tedy pozor?

Reklama

Kupující za zaplacení daně ručí

Daň z převodu nemovitostí zatím činí 3% ze základu daně, čímž je obvykle prodejní částka. Takže pokud si kupujete chalupu za 1 milion korun, daň z převodu nemovitosti bude 30 000 korun. V obvyklých situacích – tedy při běžném prodeji – ji povinnost zaplatit má ze zákona prodávající.

Daňové přiznání je nutné podat do 3 měsíců od data převodu nemovitosti a také v této době je splatná. Vy jako kupující jste ze zákona ručitelem. Takže si důkladně ohlídejte, že prodávající daň skutečně zaplatil. Pokud se tak nestane, bude finanční úřad částku nakonec vymáhat po vás.

Ošetřete zaplacení daně v kupní smlouvě

Pokud kupujete nemovitost přes realitní kancelář, obvykle mají toto dobře ošetřené. Peníze potřebné na daň uloží do notářské úschovny a vůbec nejsou prodávajícímu poukázány. Jestliže kupujete byt či dům přímo od prodávajícího, nechte si ve smlouvě ošetřit nezaplacení daně. A to například sankčním poplatkem či úroky v případě, že prodávající nezaplatí. Jen tak máte později možnost peníze vymáhat.

Kdy daň platí jiná osoba než prodávající

Výjimky existují všude, takže ani placení daně z převodu nemovitosti není výjimkou. Ne ve všech případech ji platí prodávající. Jsou situace, ve kterých tato povinnost leží ihned na nabyvateli. Jsou to případy dražeb, výkony rozhodnutí nebo exekuce. Kupujete dům od své babičky, a zřizujete pro ní věcné břemeno pro dožití? Pak daň zaplatí vaše babička.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Kupujete nemovitost? Ohlídejte si zaplacení daně z převodu!

Kupujete nemovitost? Ohlídejte si zaplacení daně z převodu!

Pořizujete si své bydlení? Sháníte realitní kancelář, vyřizujete hypotéku, obíháte katastrální úřad? Tohle všechno jsou věci, které s koupí vlastního bydlení obvykle souvisí. Jenže na kupujícího číhá ještě jedna nástraha. A to ve formě daně z převodu nemovitosti. Povinnost ji zaplatit má obvykle pro…

Nemáte na zaplacení nájmu? Stát vám pomůže

Nemáte na zaplacení nájmu? Stát vám pomůže

Vaše mzda není dostatečně vysoká, abyste poplatili účty spojené s bydlením? Nezoufejte, o pomoc můžete požádat stát. Abyste se dočkali kladné odpovědi musíte za bydlení platit více, než je třetina vašeho příjmu.

Úvěry na nemovitost od Vitacredit

Úvěry na nemovitost od Vitacredit

Ten, kdo si v dnešní době může dovolit pořídit si nemovitost bez zadlužení, má veliké štěstí. Hypotéky a úvěry na bydlení jsou nejvíce využívanými půjčkami. Kromě bank můžete využívat i nabídky nebankovních institucí. Poměrně zajímavá je nabídka od společnosti Vitacredit, která není na našem trhu žá…

Nečekejte na zaplacení faktury až do termínu splatnosti: Díky faktoringu můžete mít peníze vyplacené ihned

Nečekejte na zaplacení faktury až do termínu splatnosti: Díky faktoringu můžete mít peníze vyplacené ihned

Mnohé společnosti mají problém s tím, že jsou odkázány na včasné zaplacení faktur. Pokud fakturu svému odběrateli vystavíte s delší dobou splatnosti a jde o vyšší částku, můžete se snadno dostat do situace, kdy se vaše firma ještě před splacením této faktury dostane do finanční tísně. Účinným řešení…







Srovnání cen energií