
Americká hypotéka nejen na bydlení
31. prosinec 2011Hypoteční úvěry patří podle statistik mezi nejrozšířenější půjčky vůbec. Pořídit si bydlení na úvěr je zejména mezi mladší generací téměř pravidlem. Tyto splátky nás zatěžují leckdy i na několik desítek let. Finanční ústavy neustále své portfolio hypoték rozšiřují. Pojem americká hypotéka se objevil už před několika lety. O jaký typ úvěru tedy vlastně jde?
ReklamaHypotéka na cokoli
Americká hypotéka se od klasické liší v jednom zásadním bodu. Zatímco běžné hypotéky můžete čerpat pouze na nákup, rekonstrukci nebo výstavbu nemovitosti (či na zaplacení jiných nákladů, majících přímou souvislost s bydlením), americkou hypotéku můžete použít na cokoli. Nemusíte tedy nijak dokládat její účel. Tuto možnost lidé velmi využívají zejména tehdy, když potřebují bez dokladování půjčit větší objem peněz. Horní hranice hypotéky se pochopitelně liší banka od banky, ale pohybuje se v řádech milionů.
Co mají hypotéky společné?
Podle účelu by se dalo říci, že se tento úvěr nemusí nazývat hypotékou. Co tedy mají americká a klasická hypotéka společného? Především je to úvěr, který je zajištěn nemovitostí. Nemusíte do zástavy dávat nutně vlastní byt, ale třeba nemovitost rodičů, pokud s tím souhlasí. Nemovitost musí být pochopitelně v osobním vlastnictví a nesmí už být zatížena jinými závazky. Půjčku je možné jistit i více nemovitostmi.
Žádáme o americkou hypotéku
Pokud vás americká hypotéka zaujala, je dobré vědět, co si připravit, než o ni půjdete žádat. Zájemce musí být starší 18 let. Doklady, které se k vyřízení americké hypotéky vztahují, jsou prakticky shodné s žádostí o klasickou hypotéku. S sebou je nutné mít vyplněnou žádost o úvěr a potvrzení o příjmu.
Dále je potřeba odhad nemovitosti, která půjde do zástavy. Některé banky požadují výpis z katastru nemovitostí, ačkoli dnes je běžně k nahlédnutí na internetu. Tak si bez problémů zjistí jak majitele, tak také případné další zatížení jinými půjčkami. Americkou hypotéku dnes nabízí téměř každá banka, ale také mnohé nebankovní instituce. Zejména u nich můžete využít online žádost.
Autor: Veronika Haláková
Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]