Jak pronajímat byt bez zbytečného rizika
21. květen 2012Vlastníte nemovitost, kterou zrovna nepotřebujete? Nebo máte v bytě volný pokoj navíc a uvažujete o tom, vzít si do něho spolubydlící? Peníze z pronájmu by vám vyřešily vaše finanční trable? Než se do toho pustíte, zvažte také rizika, které pronájem nemovitosti může přinést a zjistěte, jak je eliminovat.
ReklamaRaději s právníkem
Nájemní smlouva je velmi zásadním dokumentem. Proto při jejím sepsání buďte velmi pečliví. Mnoho lidí je však v této oblasti dost nezkušených. Vůbec se nebojte spolupráce s právníkem. Sice vás to přijde na nějaké peníze, nicméně do budoucna vám dobře sepsaná smlouva může ušetřit spoustu nervů.
Pozor na smlouvu na neurčito
Při pronájmu budete řešit, zda smlouvu s nájemníkem uzavřít na dobu určitou nebo neurčitou. Doba neurčitá má jednu zásadní nevýhodu. Pokud ji budete chtít ukončit, můžete to udělat pouze z důvodů, které jsou v souladu se zákonem. Takže se vám klidně může stát, že se nechtěného nájemníka nezbavíte.
Stanovte termín úhrady i sankce
Jak ošetřit platby tak, abyste je měly pravidelně na účtu? Do smlouvy zahrňte jak přesný termín splatnosti a způsob úhrady, tak sankce za případné prodlení. Ty jsou v souladu se zákonem, který je povoluje od 5. dne zpoždění. Výši si může pronajímatel určit sám. Pokud se nájemce s platbou zpozdí o 3 měsíce, je to jeden ze zákonných důvodů pro ukončení nájemní smlouvy.
Využijte kauci
Pronajímatel má ze zákona možnost požadovat vratnou kauci a to až tři měsíční nájmy. Ta má své opodstatnění. Jednak slouží jako jakási záloha pro případ, že nájemce bude otálet s měsíční platbou. Dále je to finanční rezerva pro případné opravy v bytě. Na tom, které závady hradí nájemce a které vy jako majitel, je vhodné se domluvit již při uzavírání nájemní smlouvy.
Autor: Veronika Haláková
Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]