verze pro tisk

Jak pronajímat byt bez zbytečného rizika

21. květen 2012

Vlastníte nemovitost, kterou zrovna nepotřebujete? Nebo máte v bytě volný pokoj navíc a uvažujete o tom, vzít si do něho spolubydlící? Peníze z pronájmu by vám vyřešily vaše finanční trable? Než se do toho pustíte, zvažte také rizika, které pronájem nemovitosti může přinést a zjistěte, jak je eliminovat.

Reklama

Raději s právníkem

Nájemní smlouva je velmi zásadním dokumentem. Proto při jejím sepsání buďte velmi pečliví. Mnoho lidí je však v této oblasti dost nezkušených. Vůbec se nebojte spolupráce s právníkem. Sice vás to přijde na nějaké peníze, nicméně do budoucna vám dobře sepsaná smlouva může ušetřit spoustu nervů.

Pozor na smlouvu na neurčito

Při pronájmu budete řešit, zda smlouvu s nájemníkem uzavřít na dobu určitou nebo neurčitou. Doba neurčitá má jednu zásadní nevýhodu. Pokud ji budete chtít ukončit, můžete to udělat pouze z důvodů, které jsou v souladu se zákonem. Takže se vám klidně může stát, že se nechtěného nájemníka nezbavíte.

Stanovte termín úhrady i sankce

Jak ošetřit platby tak, abyste je měly pravidelně na účtu? Do smlouvy zahrňte jak přesný termín splatnosti a způsob úhrady, tak sankce za případné prodlení. Ty jsou v souladu se zákonem, který je povoluje od 5. dne zpoždění. Výši si může pronajímatel určit sám. Pokud se nájemce s platbou zpozdí o 3 měsíce, je to jeden ze zákonných důvodů pro ukončení nájemní smlouvy.

Využijte kauci

Pronajímatel má ze zákona možnost požadovat vratnou kauci a to až tři měsíční nájmy. Ta má své opodstatnění. Jednak slouží jako jakási záloha pro případ, že nájemce bude otálet s měsíční platbou. Dále je to finanční rezerva pro případné opravy v bytě. Na tom, které závady hradí nájemce a které vy jako majitel, je vhodné se domluvit již při uzavírání nájemní smlouvy.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak pronajímat byt bez zbytečného rizika

Jak pronajímat byt bez zbytečného rizika

Vlastníte nemovitost, kterou zrovna nepotřebujete? Nebo máte v bytě volný pokoj navíc a uvažujete o tom, vzít si do něho spolubydlící? Peníze z pronájmu by vám vyřešily vaše finanční trable? Než se do toho pustíte, zvažte také rizika, které pronájem nemovitosti může přinést a zjistěte, jak je elimin…

Jaká rizika kryje povinné ručení?

Jaká rizika kryje povinné ručení?

Že je povinné ručení zákonem dané, to ví každý řidič nebo provozovatel vozidla. Prostě si ho při koupi vozidla zřídí a po ničem dalším mnohdy nepátrá. Víte ale, na co všechno se povinné ručení vztahuje a na co nikoli? Jak rizika kryje povinné ručení? Proč si ho vlastně musíme pořídit?

Pronajmout či koupit, jaký byt je pro vás lepší?

Pronajmout či koupit, jaký byt je pro vás lepší?

Každý se jednou dostane před důležité rozhodnutí, které může podstatně ovlivnit jeho život. Jedná se o to, zda koupit byt nebo bydlet v pronájmu. Obojí má své výhody i nevýhody, ale každému může vyhovovat něco jiného.

Která životní pojistka je pro vás ta pravá?

Která životní pojistka je pro vás ta pravá?

Všude okolo nás slýcháme, jak je důležité mít životní pojištění. Jeho základní funkcí je ochrana pojištěných osob před smrtí či jinými neočekávanými událostmi. Ale životních pojistek je několik druhů. Pro každého tak může být vhodná úplně jiná. Vyznáte se v dnešních možnostech? Pojďme si společně pr…Srovnání cen energií