Základy finančního plánování: Krátké a dlouhé peníze - 1. část
11. prosinec 2013To, že je pořádná příprava základem úspěchu, platí i ve financích. Pojďme se tedy spolu podívat na to, jak správně hospodařit s úsporami tak, aby vám přinášeli co možná největší zhodnocení při co možná nejmenším množství starostí.
Krátké a dlouhé peníze
Při hospodaření se svými úsporami je žádoucí si tyto peníze rozdělit na „krátké“ a „dlouhé“, přičemž krátké jsou ty, které budeme potřebovat v době do 1 roku, „dlouhé“ pak ty, které budeme potřebovat v době 1 rok a více.
Tímto rozdělením si zajistíte to, že nebudete mít své úspory uloženy v nesprávných produktech, čímž se vyhnete riziku, že v době potřeby nebudete mít ke svým penězům přístup, nebo že byste při jejich výběru dostali zpět méně, než kolik jste původně vložili.
Na výše uvedeném obrázku je uvedeno rozdělení dlouhých peněz na dvě období (1-3 roky; 3-5 let). Je to tak z důvodů rizik spojených s produkty, které pro zhodnocení vašich úspor můžete použít.
Pohotovostní finanční rezerva
Pokud jde o krátké peníze, zde platí, že byste je měli mít uloženy na produktech, ze kterých je můžete okamžitě vybrat a u kterých zároveň nehrozí riziko toho, že byste v době výběru těchto peněz dostali zpět méně, než kolik jste původně vložili. Nabízí se tedy bankovní účty, spořicí účty a velmi konzervativní fondy peněžního trhu.
Prvním úkolem, který byste si měli dát, je vytvoření odpovídající pohotovostní finanční rezervy, která vás ochrání před tím, že si v případě nemoci, ztráty zaměstnání či neočekávaného výdaje budete muset brát drahé spotřebitelské úvěry. Optimální výše pohotovostní finanční rezervy je částka odpovídající 3 – 6 měsíčním příjmům.
Teprve až budete mít vytvořenu pohotovostní finanční rezervu (ani o den dříve!) můžete přemýšlet o tom, kam uložit další volné peníze.
Vzhledem k úrokovým sazbám bankovních a spořicích účtů či výnosům konzervativním fondům peněžního trhu je již vhodné se podívat, jaké jsou možnosti většího zhodnocení peněz, třeba i za cenu menší likvidity či vyššího rizika ztráty.
To, jak postupovat při budování tzv. dlouhých peněz a které produkty využít se dozvíte v dalším dílu našeho mini seriálu.
Připraveno ve spolupráci s Finprehled a Finslovnik
Hodnocení
Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x
Autor: Komerční sdělení
[Nahoru ↑]