verze pro tisk

Základy finančního plánování: Krátké a dlouhé peníze - 2. část

18. prosinec 2013

Využitím správných produktů při budování tzv. dlouhých peněz předejte tomu, že by výnosy z vašich úspor nepokrývaly ani inflaci, nebo že by vám hrozilo riziko vysokých ztrát v době výběru těchto peněz.


Dlouhé peníze

Z prvního dílu našeho mini seriálu již znát níže uvedené rozdělí úspor na krátké a dlouhé peníze. Zároveň již také víte, jak hospodařit s tzv. krátkodobými penězi. Pojďme teď tedy spolu pokročit dále a ukázat si, jaké jsou možnosti zhodnocení prostředků dlouhých peněz v horizontu 1 – 3 roky.

Krátké vs. dlouhé peníze

Tyto peníze již můžete vložit do produktů, které neumožňují okamžitý výběr peněz, nebo tuto možnost mají, ovšem s rizikem toho, že při výběru dostanete zpět méně, než kolik jste původně vložili.

Právě toto je totiž cena za potenciál vyšších výnosů, který produkty v této kategorii mají. U zhodnocování peněz platí, že čím delší je investiční horizont a čím vyšší je riziko ztráty, tím zajímavější je možné zhodnocení.

Potenciál vyššího zhodnocení je vykoupen delším časovým horizontem a vyšším rizikem ztráty.

Z výše uvedeného znázornění je zřejmé, že u produktů s investičním horizontem 1 – 3 roky je riziko ztrát nižší, než u produktů s investičním horizontem 3 – 5 let.

 

Podstupované riziko

V obrázku však není uvedeno (resp. není to zřejmé), že riziko ztráty je vysoké na začátku investičního horizontu a malé na konci investičního horizontu.

Největšímu riziku toho, že dostanete zpět méně peněz, se vystavujete v případě, že své peníze chcete vybrat krátce po jejich vložení. A naopak, jak se blíží konec investičního horizontu, riziko ztrát klesá.

Pokud jde o peníze, které chceme zhodnotit v době 1 – 3 let, nabízí se jejich uložení do konzervativních dluhopisových podílových fondů, fondů konzervativních investic či termínovaných vkladů.

Peníze určené ke zhodnocení v horizontu 3 – 5 let je pak vhodné uložit do produktů, jako jsou dluhopisové podílové fondy, tzv. total return podílové fondy, akciové podílové fondy investující do defenzivních akcií a dlouhodobé termínované vklady.

Dbejte na správný výběr produktů v rámci jednotlivých kategorií

Při hospodaření s volnými penězi není nezbytné pouze to, abyste je měli uloženy ve vhodné kategorii produktů, ale také to, byste je měli uloženy v těch nejkvalitnějších produktech z dané kategorie, tj. spořicím účtu či termínovaném vkladu s nejvyšším úrokem a nejmenšími poplatky či podílových fondech investujících do kvalitních cenných papírů (dluhopisů, akcií apod.).

Zatímco určení vhodné kategorie je poměrně snadný, výběr vhodného produktu je již o něco komplikovanější a vyplatí se tak obrátit se s žádostí o radu na odborníka.

Připraveno ve spolupráci s FinprehledaFinslovnik

 

 

 

 

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Základy finančního plánování: Krátké a dlouhé peníze - 2. část

Využitím správných produktů při budování tzv. dlouhých peněz předejte tomu, že by výnosy z vašich úspor nepokrývaly ani inflaci, nebo že by vám hrozilo riziko vysokých ztrát v době výběru těchto peněz.

Základy finančního plánování: Krátké a dlouhé peníze - 1. část

Základy finančního plánování: Krátké a dlouhé peníze - 1. část

To, že je pořádná příprava základem úspěchu, platí i ve financích. Pojďme se tedy spolu podívat na to, jak správně hospodařit s úsporami tak, aby vám přinášeli co možná největší zhodnocení při co možná nejmenším množství starostí.

Několik tipů, kam výhodně uložit peníze a proč

Několik tipů, kam výhodně uložit peníze a proč

Mnozí lidé mají své našetřené peníze naprosto zbytečně „uloženy“ jen tak na svém běžném bankovním účtu. Často se totiž domnívají, že právě zde jsou ponechány tak nějak bez většího rizika. Tak se ale klient zcela zbytečně okrádá o cenné úroky.

Peníze za nákupy zpět díky cashback portálu

Peníze za nákupy zpět díky cashback portálu

Nákupy na internetu se vyplatí. V porovnání se situací, kdy budete nakupovat v klasickém obchodě, jsou ceny na internetu někdy až o desítky procent nižší. Již několik let u nás ale funguje i takzvaný cashback systém, díky nimž za nákupy na internetu ušetříte další peníze.







Srovnání cen energií