Základy finančního plánování: Krátké a dlouhé peníze - 2. část
18. prosinec 2013Využitím správných produktů při budování tzv. dlouhých peněz předejte tomu, že by výnosy z vašich úspor nepokrývaly ani inflaci, nebo že by vám hrozilo riziko vysokých ztrát v době výběru těchto peněz.
Dlouhé peníze
Z prvního dílu našeho mini seriálu již znát níže uvedené rozdělí úspor na krátké a dlouhé peníze. Zároveň již také víte, jak hospodařit s tzv. krátkodobými penězi. Pojďme teď tedy spolu pokročit dále a ukázat si, jaké jsou možnosti zhodnocení prostředků dlouhých peněz v horizontu 1 – 3 roky.
Krátké vs. dlouhé peníze
Tyto peníze již můžete vložit do produktů, které neumožňují okamžitý výběr peněz, nebo tuto možnost mají, ovšem s rizikem toho, že při výběru dostanete zpět méně, než kolik jste původně vložili.
Právě toto je totiž cena za potenciál vyšších výnosů, který produkty v této kategorii mají. U zhodnocování peněz platí, že čím delší je investiční horizont a čím vyšší je riziko ztráty, tím zajímavější je možné zhodnocení.
Potenciál vyššího zhodnocení je vykoupen delším časovým horizontem a vyšším rizikem ztráty.
Z výše uvedeného znázornění je zřejmé, že u produktů s investičním horizontem 1 – 3 roky je riziko ztrát nižší, než u produktů s investičním horizontem 3 – 5 let.
V obrázku však není uvedeno (resp. není to zřejmé), že riziko ztráty je vysoké na začátku investičního horizontu a malé na konci investičního horizontu.
Největšímu riziku toho, že dostanete zpět méně peněz, se vystavujete v případě, že své peníze chcete vybrat krátce po jejich vložení. A naopak, jak se blíží konec investičního horizontu, riziko ztrát klesá.
Pokud jde o peníze, které chceme zhodnotit v době 1 – 3 let, nabízí se jejich uložení do konzervativních dluhopisových podílových fondů, fondů konzervativních investic či termínovaných vkladů.
Peníze určené ke zhodnocení v horizontu 3 – 5 let je pak vhodné uložit do produktů, jako jsou dluhopisové podílové fondy, tzv. total return podílové fondy, akciové podílové fondy investující do defenzivních akcií a dlouhodobé termínované vklady.
Dbejte na správný výběr produktů v rámci jednotlivých kategorií
Při hospodaření s volnými penězi není nezbytné pouze to, abyste je měli uloženy ve vhodné kategorii produktů, ale také to, byste je měli uloženy v těch nejkvalitnějších produktech z dané kategorie, tj. spořicím účtu či termínovaném vkladu s nejvyšším úrokem a nejmenšími poplatky či podílových fondech investujících do kvalitních cenných papírů (dluhopisů, akcií apod.).
Zatímco určení vhodné kategorie je poměrně snadný, výběr vhodného produktu je již o něco komplikovanější a vyplatí se tak obrátit se s žádostí o radu na odborníka.
Připraveno ve spolupráci s FinprehledaFinslovnik
Autor: Komerční sdělení
[Nahoru ↑]