verze pro tisk

Jak funguje oddlužení?

13. duben 2015

Trend půjček a úvěrů je tu již několik let. Bohužel je s tímto trendem spojené i stoupající množství dluhů a neschopnost je splácet. V takových případech v nejhorších případech dochází k exekucím.


Většina lidí, kteří přestali zvládat své závazky, řeší svou situaci různými způsoby. Jedním a jediným legálním způsobem je oddlužení, jinak vyhlášení osobního bankrotu. Co to vůbec je a co tento proces obnáší, se dočtete v následujícím článku.

Osobní bankrot

Oddlužení je jediné legální řešení neschopnosti dlužníka platit své závazky vůči věřitelům. Při povolení oddlužení dojde k sjednocení veškerých závazků dlužníka vůči všem jeho věřitelům. Osobní oddlužení je proces, při kterém jde snížit výši dluhu až o 70% a zaplatit všechny závazky do 5 let. Po uplynutí této doby a při bezproblémovém placení v jejím průběhu, je člověk zbaven dalších veškerých závazků.

Kdo může být oddlužen

Insolvenční zákon povoluje oddlužení nejen u fyzických, které může být spojeno s oddlužením majetku a vyhnutím se tak exekuci, ale také právnických osob. Proto v případě, že se firma potýká se problémy, je jedním z řešení oddlužení firmy. V tomto případě, je potřeba, aby oddlužení schválil i věřitel.

Výhody oddlužení

Hlavním úkolem oddlužení je nabídnout pomoc dlužníků a pomoci jim z tíživé finanční situace, na druhou stranu je to výhodné i pro věřitele, kteří se tak dočkají svých peněz. Pokus se dlužník rozhodne vyhlásit osobní bankrot:

 • Je pod ochranou dlužníka vycházející ze zákona, závazky dlužníka jsou tak řešeny insolvenčním zákonem, který nepovoluje podání žaloby na dlužníka u civilního soudu ani na něj uvalit exekuci
 • Po vyhlášení osobního bankrotu již nemohou narůstat výše závazků, řeší se aktuální výše
 • Snížení úhrady až na 30% jejich hodnoty
 • Dlužník může volně disponovat svým majetkem
 • Nepřihlášené nebo nesplacené závazky mohou být soudem prominuty

Nevýhody oddlužení

Oddlužení musí být povoleno soudem, který stanoví způsob oddlužení. Jedině soud může zastavit exekuci i vymáhání dlužných splátek. Podmínky dané insolvenčním zákonem jsou poměrně přísné, tím se snižuje možnost vůbec získat povolení k oddlužení.

 • Schopnost splatit alespoň 30% z veškerých závazků do 5 let
 • Mít alespoň 2 věřitele
 • Dluhy musí být minimálně 30 dní po splatnosti
 • Mít status platební neschopnosti

Od roku 2014 a novelou zákona č. 294/2013 Sb. není překážkou vlastnictví živnostenského listu. O oddlužení tak mohou žádat nejen fyzické osoby, ale živnostníci, kteří mají dluhy z podnikání.

 

Podmínky povolení oddlužení

Dlužník musí při podání insolvenčního návrhu:

 • popsat důvody proč si myslí, že jev úpadku
 • předložit soupis svých dluhů, poptávek a majetku
 • doložit příjmy za poslední 3 roky a jaké příjmy očekává v následujících 5 letech
 • uvést příjmy manželky, pokud se jedná o oddlužení manželů

 

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak funguje oddlužení?

Jak funguje oddlužení?

Trend půjček a úvěrů je tu již několik let. Bohužel je s tímto trendem spojené i stoupající množství dluhů a neschopnost je splácet. V takových případech v nejhorších případech dochází k exekucím.

Jste v dluhové pasti? Pomoci vám může osobní bankrot.

Jste v dluhové pasti? Pomoci vám může osobní bankrot.

Nabrali jste si hodně půjček a teď je nezvládáte splácet? Dluhy se vám hromadí a vy nevíte, jak z této situace ven? Vyhlídka peněz do budoucna také není růžová? Do této situace se může dnes dostat každý. Stojí za zvážení, zda nepožádat o soudem nařízené oddlužení.

Jak se dostat z dluhů?

Jak se dostat z dluhů?

Dostat se do problémů s nesplácením a následné zadluženosti a v krajním případě exekuci, jde bohužel poměrně snadno. Ztráta zaměstnání, onemocnění nebo nahromadění poplatků mohou snadno dostat člověka do životního úpadku. Jaké jsou možnosti a řešení na zadluženost, se dočtete v následujícím článku.

Insolvence a její řešení oddlužením

Insolvence a její řešení oddlužením

Pokud vám dluhy přerůstají přes hlavu a v noci se budíte obavami z budoucnosti, nabízí se zajímavé východisko z vaší nepříznivé situace. Je jíminsolvence neboli úpadek, který lze řešitoddlužením, známým také jako osobní bankrot.Srovnání cen energií