Jak se dostat z dluhů?
26. červen 2015Dostat se do problémů s nesplácením a následné zadluženosti a v krajním případě exekuci, jde bohužel poměrně snadno. Ztráta zaměstnání, onemocnění nebo nahromadění poplatků mohou snadno dostat člověka do životního úpadku. Jaké jsou možnosti a řešení na zadluženost, se dočtete v následujícím článku.
Boj s dluhy
Od roku 2008 vešel v platnost insolvenční zákon, který zavádí možnost osobního oddlužení, neboli vyhlášení osobního bankrotu. To je možné všem fyzickým osobám, které své dluhy nezískaly podnikáním. Pro podnikatele, kteří nejsou schopni splácet své pohledávky je možnost vyhlásit konkurs nebo též využíti osobního oddlužení, ale za speciálních podmínek.
Osobní bankrot
Oddlužení, jinak osobní bankrot, je oficiální a ve své podstatě nejjednodušší způsob, jak se zbavit dluhů, které již nejdou splácet. Insolvenční zákon umožňuje se zbavit až 70 % výše dluhu. Samozřejmě to má své podmínky, které je nutné dodržovat.
Proč vyhlásit osobní bankrot
Oddlužení fyzické osoby je přínosné pro obě strany, tedy jak pro dlužníka, tak i pro věřitele. Dlužníkovi se tak naskytne možnost se zbavit tíživé situace.
- navrátit se zpět do společenského života a postavit se na nohy
- insolvenční řízení zastavuje nárůst úroků, poplatků a sankcí
- zastaví exekuci
- ochrání dlužníka před podáním žaloby
Druhá strana sporu je věřitel, který se díky oddlužení dlužníka dostane ke svým pohledávkám, a to v jejich co nejvyšší možné výši. Navíc je vše pod kontrolou soudu, nehrozí tak opětovné nesplácení dlužníka.
Podmínky oddlužení
Podmínky, které upravují možnost vyhlášení osobního bankrotu, jsou do jisté míry limitující. Není to tak možné pro všechny dlužníky. Jaké podmínky oddlužení musí dlužník splňovat?
- musí být v úpadku nebo hrozící úpadku
- mít více věřitelů (alespoň 2)
- peněžité závazky, s jejichž úhradou je dlužník minimálně 30 dnů po splatnosti
Postup oddlužení
Insolvenční řízení je proces, při kterém soud rozhodne, jestli je dlužník vhodným kandidátem na oddlužení. Je potřeba postupovat podle určitých kroků, aby bylo rozhodnutí soudu kladné a mohlo dojít úspěšnému oddlužení.
- podání návrhu na povolení oddlužení
- insolvenční řízení u příslušného krajského soudu
- výběr vhodné metody věřitelským výborem
- oddlužení
Možnosti oddlužení
Insolvenční zákon uvádí dvě metody, kterými je možné dlužníka oddlužit. Vždy se na metodě musí shodnout věřitelský výbor, který se skládá z věřitelů dlužníka. Pokud se výbor neshodne, rozhoduje soud. Metody oddlužení jsou zpeněžením majetkové podstaty a plněním splátkového kalendáře.
Oddlužení zpeněžením majetkové podstaty
Oddlužení zpeněžením majetkové podstaty se týká aktuálního majetku dlužníka. Nezahrnuje se majetek získaný v budoucnosti nebo během zahájení insolvenčního řízení. Zpeněžování majetkové podstaty postupuje obdobně, jako je tomu u konkursu.
Oddlužení plněním splátkového kalendáře
Metoda plnění splátkového kalendáře je spíše věcí budoucnosti. Jedná se o způsob, kdy bude během 5 let pravidelně z příjmů dlužníka odečítána částka, která přesahuje životní minimum. Pokud se během splácení objeví nějaké příjmy navíc, jsou poskytnuty nad rámce splatnosti dlužníka.
Oddlužení podnikatelů
Pro podnikatele a malé živnostníky existuje řešení v podobě reorganizace. Ta je sice určena primárně velkým korporacím. Základním předpokladem je to, že dlužník dokáže přesvědčit nadpoloviční většinu svých věřitelů, že pro ně bude výhodnější úpadek dlužníka reorganizací, a ne konkursem.
Reorganizační plán
Dlužník musí připravit reorganizační plán, na kterém spolupracuje s věřiteli a má celou řadu možností, jak situaci řešit. V rámci reorganizačního plánu dlužník nabízí konkrétní způsoby snížení nákladů na provoz svého podniku a v jakém časovém horizontu má v plánu pohledávky splatit. Splněním reorganizačního plánu zanikají práva všech věřitelů vůči dlužníkovi.
Hodnocení
Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x
Autor: Komerční sdělení
[Nahoru ↑]