Nemáte na zaplacení nájmu? Stát vám pomůže
30. březen 2014Vaše mzda není dostatečně vysoká, abyste poplatili účty spojené s bydlením? Nezoufejte, o pomoc můžete požádat stát. Abyste se dočkali kladné odpovědi musíte za bydlení platit více, než je třetina vašeho příjmu.
Příspěvek či doplatek na bydlení pobírá dle statistik ministerstva práce a sociálních věcí 63 tisíc domácností. Průměrná výše je 3575 Kč.
Jak žádat o příspěvek?
Obrátit byste se měli na úřad práce, kde předložíte příslušný formulář a doklady totožnosti všech členů domácnosti. Jestliže vaše děti studují, nezapomeňte přinést potvrzení o studiu. Aby se mohla vaše žádost prověřit, je nutné doložit všechny vaše příjmy za poslední čtvrtletí a prokázat, jakou sumu platíte za bydlení.
Od roku 2012 platí pravidlo, že příspěvek na bydlení smíte využívat maximálně 84 měsíců v období desti let. To neplatí pro lidi starší 70 let a postižené jedince. Ti mohou příspěvek pobírat, dokud jej budou potřebovat.
Kdo o něj může žádat?
Abyste se dočkali kladné odpovědi na vaši žádost, tak musíte být vlastníkem nebo nájemcem bytové jednotky, kde máte trvalý pobyt. Dále musí být být vaše náklady na bydlení vyšší než 30 % všech vašich příjmů a zárověň těchto 30 % příjmů nesmí být vyšších než částka normativních nákladů na bydlení (v Praze se jedná o hodnotu 35 %). Vaše žádost se posuzuje podle předchozího čtvrtletí.
Kromě příspěvku na bydlení můžete zažádat také o doplatek na bydlení a to v případě, že se ocitnete v hmotné nouzi, což je tehdy, pokud vám příjmy rodiny nestačí na zaplacení nákladů spojených s bydlením.
Tato částka se vypočítává individuálně tak, aby poté zbyla rodině potřebná částka na živobytí. Podmínky, které platí pro doplatek na bydlení jsou podobné jako u příspěvku na bydlení.
Autor: Jiří Vencl
Autor se aktivně věnuje tradingu, zajímá se podnikání na internetu, investice a obchodování na burze. Vede magazín TradePortal.cz, jehož cílem je přiblížení tohoto druhy výdělku široké veřejnosti. Kontaktovat jej můžete skrze Google+
[Nahoru ↑]