verze pro tisk

Co ovlivňuje ceny povinného ručení?

14. leden 2014

Povinné ručení je ze zákona povinné pro každého provozovatele vozidla. Bez jeho zřízení nesmíte s autem na pozemní komunikaci. Kdyby se nedejbože něco stalo, všechny náklady ponesete na svých bedrech. A škody se snadno umí vyšplhat do milionových částek.

Reklama

Oproti tomu je roční platba povinného ručení ve výši několika tisíc naprosto nic. Jeho cena je navíc ovlivněna mnoha faktory, takže můžete být i překvapeni, jak levně ho můžete pořídit. Co tedy ovlivní cenu povinného ručení?

Nejprve pojistné limity

V první řadě o ceně povinného ručení rozhodnete vy tím, jak vysoké si vyberete plnění. Každé povinné ručení v sobě skrývá pojištění proti škodě na zdraví a majetku. Nejčastější pojistné limity jsou tu 35/35 milionů a 70/70 milionů. Některé pojišovny nabízí i vyšší.

Toto je základní faktor, který cenu povinného ručení ovlivní. Plus dále bude záležet samozřejmě na tom, zda si k povinnému ručení sjednáte také nějaké připojištění. Ale limity nejsou těmi jedinými faktory ovlivňující cenu.

Údaje o vozidle

Pro stanovení ceny povinného ručení hrají klíčovou roli také faktory, které se týkají vašeho vozu. Pojišovnu bude zajímat:

  • druh vozidla – zda se jedná o osobní automobil, nákladní automobil, motocykl
  • objem a výkon motoru - čím vyšší výkon a objem, tím vyšší cena za pojistku
  • hmotnost vozidla - čím t잚í auto, tím vyšší pojistné
  • stáří vozu
  • užití vozidla – zda vůz používáte k soukromým účelům či k podnikání

Údaje o řidiči

Ani informace o vozidle sami o sobě nestačí k vypočtení ceny povinného ručení. Dále také záleží na řidiči, na tom, jak často bude pojištění platit, kde bydlí atd. Pojišovna tedy bude chtít vědět:

  • jak dlouho řidič vlastní řidičské oprávnění
  • bydliště řidiče (nejdražší pojištění se obvykle platí v Praze a dalších velkých městech, na vesnicích bývá cena menší -  existují více či méně rizikové oblasti)
  • jak často budete splácet - nejlevnější je pojistné hrazené ročně, dále můžete platit měsíčně, čtvrtletně nebo pololetně
  • bezeškodní průběh

Každá pojišovna navíc těmto faktorům přikládá jinou váhu. Proto je dost možné, že budete mít jinou cenovou nabídku z Kooperativy a jinou například od České pojišovny. Ideální je využít některý online srovnávač a nechat si zaslat několik cenových nabídek. Pak si snadno vyberete tu nejvýhodnější pro vás.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Co ovlivňuje ceny povinného ručení?

Co ovlivňuje ceny povinného ručení?

Povinné ručení je ze zákona povinné pro každého provozovatele vozidla. Bez jeho zřízení nesmíte s autem na pozemní komunikaci. Kdyby se nedejbože něco stalo, všechny náklady ponesete na svých bedrech. A škody se snadno umí vyšplhat do milionových částek.

Jaké postihy hrozí za neplacení povinného ručení a jak jim předejít?

Jaké postihy hrozí za neplacení povinného ručení a jak jim předejít?

Povinné ručení jsou ze zákona povinni platit všichni majitelé motorových vozidel. Povinnost se přitom vztahuje jak na automobily či motocykly, která aktivně využíváte, tak i na vozidla, s nimiž sice nejezdíte, avšak máte je zapsaná v registru vozidel

Ušetřete za elektřinu: Rostoucí ceny neznamenají vyšší účty

Ušetřete za elektřinu: Rostoucí ceny neznamenají vyšší účty

Rostoucí ceny energií lze zastavit pouze změnou dodavatele. Ovšem účet za elektřinu lze snížit, respektive stabilizovat i jinými způsoby. Podívejte se, jak na elektřině nejvíce ušetřit a neomezovat spotřebu.

Povinné ručení online: kolik můžu ušetřit?

Povinné ručení online: kolik můžu ušetřit?

Každý vlastník a provozovatel motorového vozidla musí mít sjednané povinné ručení. Tak to ukládá zákon a bez něho prostě nesmíte na silnici. Povinné ručení nabízí každá pojišovna, množství nabídek je tedy dostatečné. V dnešní online době je ale zbytečné chodit na pobočky, protože si povinné ručení …Srovnání cen energií