verze pro tisk

Jaké postihy hrozí za neplacení povinného ručení a jak jim předejít?

4. listopad 2013

Povinné ručení jsou ze zákona povinni platit všichni majitelé motorových vozidel. Povinnost se přitom vztahuje jak na automobily či motocykly, která aktivně využíváte, tak i na vozidla, s nimiž sice nejezdíte, avšak máte je zapsaná v registru vozidel a tudíž k nim máte přidělenou i Státní poznávací značku.

Reklama

Nedoložení zelené karty

Pokud nezaplatíte povinné ručení, dopouštíte se přestupku. V tomto případě vám hrozí sankce.

Jakmile vás zastaví policejní hlídka při běžné silniční kontrole a neprokážete se platnou zelenou kartou, která dokazuje, že povinné ručení máte zaplacené, může vám být uložena bloková pokuta na místě, která činí až 1500 Kč. Ve chvíli, kdy půjde vše do správního řízení, zvyšuje se pokuta až do výše 3000 Kč.

Neuzavření nového ručení

Další pokuta se vztahuje na situaci, kdy neuzavřete nové povinné ručení do 14 dnů poté, co vám zaniklo staré povinné ručení. To by neměl být problém, výhodné povinné ručení sjednáte rychle přes internet, není tak potřeba žádného složitého obíhávání úřadů. Pokud bude zjištěna, že nemáte platné povinné ručení, může vám být uložena pokuta až do výše 20 tisíc korun.

Nezaplacení povinného ručení

Provozujete-li vozidlo zcela bez povinného ručení, pak je sankce ještě mnohem vyšší, a to až do výše 40 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že nejlevnější povinné ručení dnes stojí jen několik tisíc korun, je takováto sankce několikanásobně vyšší. Proto se rozhodně nevyplatí používat motorové vozidlo ve chvíli, kdy k němu nemáte potřebné povinné ručení sjednané.

Odhlášení z registru

Ve chvíli, kdy víte, že vás vůz či motorku nebudete používat, je zapotřebí vozidlo odhlásit z registru vozidel. Pokud tak neučiníte, je stále považováno za „aktivní“, tudíž se na něj automaticky vztahuje povinnost sjednání povinného ručení.

Povinné ručení je samozřejmě důležité i z toho hlediska, že vám pokrývá případné škody, které vzniknou na cizím vozidle v důsledku způsobené dopravní nehody. V tom případě se cena může pohybovat i v řádech stovek tisíců korun.

Je dobré se zajímat i o další možnosti pojištění vozidel a majetku obecně. Snížíte tak riziko případných vysokých plateb ve chvíli, kdy se něco přihodí.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti financí, moderního bydlení a zahrady. Pravidelně přispívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jaké postihy hrozí za neplacení povinného ručení a jak jim předejít?

Jaké postihy hrozí za neplacení povinného ručení a jak jim předejít?

Povinné ručení jsou ze zákona povinni platit všichni majitelé motorových vozidel. Povinnost se přitom vztahuje jak na automobily či motocykly, která aktivně využíváte, tak i na vozidla, s nimiž sice nejezdíte, avšak máte je zapsaná v registru vozidel

Co ovlivňuje ceny povinného ručení?

Co ovlivňuje ceny povinného ručení?

Povinné ručení je ze zákona povinné pro každého provozovatele vozidla. Bez jeho zřízení nesmíte s autem na pozemní komunikaci. Kdyby se nedejbože něco stalo, všechny náklady ponesete na svých bedrech. A škody se snadno umí vyšplhat do milionových částek.

Lidé jsou méně nemocní, ale hrozí více kontrol

Lidé jsou méně nemocní, ale hrozí více kontrol

Podle statistik jsou lidé mnohem méně nemocní než minulý rok. A když už marodí, tak si neschopenku berou na delší dobu. S tím jak se snižuje počet nemocných, zase naopak stoupá počet kontrol. V porovnání s loňským rokem stouply kontroly o deset tisíc.

Proč je důležité mít povinné ručení?

Proč je důležité mít povinné ručení?

Povinné ručení je ze zákona povinné pro každého provozovatele motorového vozidla. I když s autem jezdíte jednou měsíčně, musíte jej mít. Bez něho nesmíte vůbec na silnici vyjet. Proč je tak důležité mít sjednané kvalitní povinné ručení? Na co všechno se vztahuje a co vám hrozí, pokud ho zřízené mít …Srovnání cen energií