Kdy potřebuji a kdy nepotřebuji povinné ručení?
3. únor 2014Zákon udává všem provozovatelům motorového vozidla povinnost sjednat si povinné ručení. Toto pojištění kryje škody na majetku a zdraví ostatních osob v případě dopravní nehody.
ReklamaBez tohoto pojištění vůz nesmíte provozovat, hrozí vám poměrně vysoké pokuty. Existují ale chvíle, kdy povinné ručení opravdu nepotřebujete? A kdy je naprosto nezbytné?
Co dělat, když auto nebudu provozovat?
Odjíždíte na delší čas do zahraničí? Budete půl roku studovat nebo pracovat na druhém konci světa? Nebo jste se z jakéhokoli důvodu rozhodli automobil odstavit a víte, že ho budete potřebovat až třeba za čtvrt roku? Pak je jistě zbytečné platit ne zrovna nízké sumy za povinné ručení. Jenže přestat je jen tak platit nemůžete. Co tedy dělat?
Pokud se rozhodnete vůz neprovozovat, musíte tuto
skutečnost ohlásit a vůz odhlásit z Centrálního registru vozidel.
Bez toho totiž nikdo nebude vědět, že auto "stojí", a dál vám bude
pojištění účtováno. V případě neplacení pak přijde pokuta a příspěvek do
fondu ČKP. Auto tedy odhlašte, vraťte registrační značku a
osvědčení o registraci.
Jak je to s autem ze zahraničí?
Vyhlídli jste si vůz v cizině a chcete si ho přivézt? Dnes je to poměrně běžná praxe. Pak ale také myslete na to, jak je to v tomto případě s povinným ručením. Než vyjedete ze země původu domů, musíte si sjednat dočasné, mezinárodní povinné ručení. To platí zhruba měsíc.
A jak u nás? Než se vydáte přihlásit vás nový vůz, musíte již mít za sebou technickou prohlídku a hlavně mít sjednané naše běžné povinné ručení. Bez něho vám vůz nikdo nepřihlásí.
Autor: Veronika Haláková
Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+
[Nahoru ↑]