verze pro tisk

Připojištění vozu: co všechno lze připojistit?

10. únor 2014

Každý řidič musí mít ze zákona povinné ručení. To vás chrání před tím, abyste v případě dopravní nehody nemuseli nést náklady na zdraví a majetku jiných osob na vlastních bedrech. Ale vztahuje se pouze na druhé účastníky provozu, nikoli na vás a váš automobil.

Reklama

Jenže co dělat, když se chcete chránit také? Pak existuje kromě havarijního pojištění také mnoho druhů připojištění vozu.

Připojištění samostatně nebo součástí povinného ručení?

Tak, jako je bohatá nabídka povinného ručení, stejně tak bohatá je i nabídka různých připojištění. Mnoho pojišťoven nabízí několik variant. Můžete si tedy sjednat připojištění, které je již součástí vašeho povinného ručení. Znamená to obvykle méně papírování a starostí, a často také výhodnější cenu. Chce to ale pátrat a zkoumat nabídky, protože každému může vyhovovat něco jiného.

Co lze připojistit?

Do připojištění vozidla lze zahrnout mnoho rizik. Nejčastěji se týkají zdraví osob jedoucích s vámi v autě, případně poškození vozidla. Doplňkové připojištění vozu se nejčastěji sjednává:

  • připojištění přírodních rizik (zásah bleskem, kroupy, záplavy, pád sněhu, pád stromů, sesuv půdy)
  • střet se zvěří
  • připojištění skel vozidla (nejen předního, ale i těch ostatních - nejčastěji vlivem nehody, přírodních katastrof, odcizení, vandalismu, odlétnutého kamínku)
  • úrazové připojištění osob ve vozidle (vztahuje se na řidiče a ostatní osoby - pozorně číst, někde jsou zahrnuty pouze děti, zahrnuje úmrtí, trvalé následky, denní odškodné v případě léčení a pobytu v nemocnici)
  • pojištění vozidla proti odcizení

Vybírejte s rozmyslem

Každý z těchto druhů pojištění se nám může kdykoli hodit. Protože to ale není nejlevnější záležitost, je vhodně rozumně uvažovat o tom, co se vám opravdu vyplatí. Pokud pravidelně jezdíte sám, je zbytečné zřizovat připojištění osob (počítejme s tím, že vy jako řidič máte vlastní úrazovou pojistku).

Jestliže parkujete auto v garáži, samozřejmě hrozí také odcizení nebo poškození přírodní katastrofou, ale určitě v menší míře než u lidí, kteří denně musí nechat auto stát na veřejném parkovišti.

Co se ale určitě vyplatí prakticky každému, je pojištění skel. Odlétnutý kamínek umí způsobit škody v rozsahu desetitisíců a stát se to může naprosto kdekoli.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Připojištění vozu: co všechno lze připojistit?

Připojištění vozu: co všechno lze připojistit?

Každý řidič musí mít ze zákona povinné ručení. To vás chrání před tím, abyste v případě dopravní nehody nemuseli nést náklady na zdraví a majetku jiných osob na vlastních bedrech. Ale vztahuje se pouze na druhé účastníky provozu, nikoli na vás a váš automobil. Jenže co dělat, když se chcete chránit …

Penzijní připojištění: Přispívá stát i zaměstnavatel

Penzijní připojištění: Přispívá stát i zaměstnavatel

Penzijní připojištění je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Je to logické, když se na nás ze všech stran hrnou informace o důchodových reformách. Běžný důchod, který však znají naše babičky, už pravděpodobně mladí lidé mít nebudou. A tak je potřeba začít si do budoucna spořit. Penzijní přip…

Nejvýhodnější spoření: vyplatí se penzijní připojištění nebo stavební spoření?

Nejvýhodnější spoření: vyplatí se penzijní připojištění nebo stavební spoření?

Každý je ovlivněn reklamními spoty, doporučeními a celkově všeobecným míněním. Ovšem víte, jak je to ve skutečnosti? Je penzijní připojištění opravdu natolik výhodné nebo se jedná jen o popularizovaný produkt? Které pojištění je případně nejvýhodnější.

Jaká rizika kryje povinné ručení?

Jaká rizika kryje povinné ručení?

Že je povinné ručení zákonem dané, to ví každý řidič nebo provozovatel vozidla. Prostě si ho při koupi vozidla zřídí a po ničem dalším mnohdy nepátrá. Víte ale, na co všechno se povinné ručení vztahuje a na co nikoli? Jak rizika kryje povinné ručení? Proč si ho vlastně musíme pořídit?Srovnání cen energií