verze pro tisk

Sjednocení pojistek. Zvýší se ženám pojistné několikanásobně?

4. únor 2012

Dosud byly ženy při zakládání pojistek zvýhodňovány oproti mužům. Stejná pojistka pro ně vycházela o mnoho levněji. To se však nejpozději 21. prosince 2012 změní. Evropské pojišťovny k tomuto datu musí sjednotit pojistné pro muže a ženy. Všichni si tedy zaplatíme stejně. A netýká se to jen rizikových (úrazových a životních) pojištění. Sjednotit by se měly sazby u povinného ručení, pojištění nemoci a další.

Reklama

Změna se bude týkat nových smluv

Tato změna zatím není zanesena v české legislativě. Tam se budou definovat přesné a konkrétní podmínky. Sjednocení pojistek by se mělo týkat až nových smluv, tzn. těch, které budou uzavřené po 21. prosinci 2012. Do té doby můžeme od pojišťoven očekávat velký tlak na sjednání smluv za dosud platných podmínek. A podle všeho se to skutečně vyplatí.

Pojistné se ženám navýší o několik desítek procent

Odborníci předvídají, že zejména u úrazových a životních pojistek žen může přijít zvýšení až o 80 procent. Pojišťovny ono sjednocení pravděpodobně nebudou řešit snižováním pojistného u mužů, ale naopak. Samozřejmě bude záležet na typu pojistky, konkrétní pojišťovně a také na věku ženy. Zvýšení je ale odhadováno na 40-80%. Stejně drahé pojistky předznamenávají revoluci, protože pohlaví jako faktor ceny pojistného se používá v mnoha zemích Evropy.

Zatím se změnami nepospíchejte

Ještě pojistku nemáte a teď jste rozhodnuti ji co nejdříve zřídit za stávajících podmínek? Zatím nepospíchejte. Je potřeba, aby se změna u nás důkladně projednala a stanovila se přesná pravidla. Nikdo ještě neví, jak přesně se sjednocení našeho trhu dotkne. Zatím nebylo ani dohodnuto, co se skryje pod pojem „nové smlouvy“, kterých by se změna dotkla. Na založení pojistky máte ještě téměř celý letošní rok.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Sjednocení pojistek. Zvýší se ženám pojistné několikanásobně?

Sjednocení pojistek. Zvýší se ženám pojistné několikanásobně?

Dosud byly ženy při zakládání pojistek zvýhodňovány oproti mužům. Stejná pojistka pro ně vycházela o mnoho levněji. To se však nejpozději 21. prosince 2012 změní. Evropské pojišťovny k tomuto datu musí sjednotit pojistné pro muže a ženy. Všichni si tedy zaplatíme stejně. A netýká se to jen rizikovýc…

Jak ušetřit na většině pojistek: Užitečné rady a tipy

Jak ušetřit na většině pojistek: Užitečné rady a tipy

Za kvalitní pojištění platí rodina až tisíce korun ročně. Pokud chcete tuto částku snížit, není snazší způsob než využít několika triků. Neplaťte zbytečně více, není to potřeba.

Většina bank ruší poplatky za vedení úvěru: Zvýší se tím úrok?

Většina bank ruší poplatky za vedení úvěru: Zvýší se tím úrok?

Po několika vyhraných i prohraných soudech o poplatky za vedení úvěru nastane konečně změna. Většina bank tento poplatek zrušila. Víme, které banky to jsou a zda se zrušený poplatek promítne do úroku.

Životní pojištění ženám podražilo: Koho stojí pojištění méně, ženy nebo muže?

Životní pojištění ženám podražilo: Koho stojí pojištění méně, ženy nebo muže?

UNISEX neboli nerozlišování pohlaví se od roku 2013 promítlo i do pojišťovnictví. Cíl byl stanoven jasně, životní pojištění žen i mužů bude za identických podmínek stejné. Povedlo se tento plán dodržet?Srovnání cen energií