verze pro tisk

Berete si půjčku? Myslete na to, že každá z nich má svá specifika!

29. listopad 2017

Není půjčka jako půjčka. A to platí i o každém zboží nebo službě, na které se na trhu podíváte. Když kupujete jakékoliv zboží nebo službu, vždy si mezi nimi nejdříve vybíráte na základě jejich užitných vlastností: co využijete a co naopak už je zcela mimo okruh vašich potřeb? Stejně jako pro pětičlennou rodinu nepořídíte malé třídveřové auto, tak pro rodinu dvoučlennou zase nekoupíte pračku na 15 kg prádla. V létě na české zahradě se namažete možná patnáctkou opalovacím krémem, ale k moři si vezmete faktor mnohem vyšší. A s půjčkami je to úplně stejné.

Reklama

Vždyť jsou to pořád jen peníze!

To jistě ano, pořád jde o peníze a o jeden typ služby - půjčíte si je, abyste si mohli zaplatit to, co zrovna potřebujete. A postupem času ty peníze vracíte zpět i s poplatkem za to, že jste si je mohli vzít a využít je ve váš prospěch. Až sem se jedná stále o to samé.

Rozdíly najdete, až budete pátrat po objemu půjčky, způsobech jejího vyřízení, době potřebné k vyřízení a také nutných dokumentech, bez kterých se neobejdete k jejímu schválení. A také až zapátráte po účelu použití té půjčky, kterou byste si chtěli vzít. V neposlední řadě jsou velké rozdíly i v ceně.

Jsou nějaké obecné rozdíly mezi půjčkami?

U půjček platí vlastně několik základních faktů, která se dají snadno zobecnit:

Čím je půjčka vyšší, tím víc je určená pro investici typu auto, bydlení, podnikání. Čím je vyšší, tím déle se také vyřizuje. A hlavně: čím je vyšší, tím více je žadatel o ni prověřován. Tato specifika se týkají hlavně hypoték, úvěrů ze stavebního spoření a ostatních spotřebitelských úvěrů v objemu nad cca 200 tisíc korun. Tyto půjčky jsou určeny pro užší okruh klientů - je mezi nimi opravdu pečlivě vybíráno.

Naopak, čím je půjčka nižší, tím více je určena pro běžnou spotřebu. Tedy na nákup toho, co zrovna musíte koupit a na co zrovna peníze nevycházejí. Čím je půjčka menší, tím více lidí na ni dosáhne.

Příkladem mohou být tzv. nebankovní půjčky pro každého, na které opravdu nebývá problém dosáhnout. Malé půjčky, zejména ty nebankovní, jsou hlavně pružnější. Vyřídíte je v řádu několika minut (tím je typická například půjčka přes SMS). A také k jejich vyřízení potřebujete méně dokladů, což typicky ukazuje půjčka bez registru. Obě patří k půjčkám malým.

Proč jsou mezi půjčkami takové rozdíly?

Je to dáno právě účelem použití a mírou rizika, že klient bude mít s vracením problémy. A také objemem možných ztrát věřitele spojených s případným vymáháním půjčky. Čím je půjčka menší, tím je menší riziko, že se ji nepodaří splatit (v případě exekuce se v domácnosti něco za 10 tisíc vždycky najde), a proto je nabízena více lidem, kteří jsou při jejím schvalování méně prověřováni.

Tím na druhou stranu roste riziko, že v případě nesplácení bude mít věřitel vyšší náklady na vymáhání půjčky. Sice ji v konečném výsledku většinou získá zpět, ale bude ho to stát více peněz i úsilí. A tak si takovou půjčku nechá řádně zaplatit. RPSN u nižších půjček je poměrně vysoké. Musíme však brát v potaz i skutečnost, že pokud si půjčku bereme na měsíc, tak úroková míra je vlastně dvanáctinová.

Hypotéka je jen pro zajištěné

Vyšší půjčky, jako například hypotéka v objemu dvou milionů na rekonstrukci domu, jsou mnohem levnější. I když vzhledem k délce jejich splácení se vypůjčená částka také dost přeplatí (třeba i sedmdesáti procenty).

Nicméně, riziko nesplácení je v tomto případě docela vysoké. A tak si banky i nebankovky takové žadatele důkladně prověřují. Proces schvalování se proto docela protahuje. Je například nutné, aby věřitel získal zástavní právo na financovanou nemovitost. Tím se sníží náklady na případné vymáhání dluhu, protože dům přednostně přejde do vlastnictví věřitele. A i díky tomu si mohou poskytovatelé hypoték dovolit mnohem nižší úroky a RPSN.

Jaký z toho udělat závěr?

Zcela jednoduchý: když chcete novou lednici, hledejte mezi malými půjčkami. Bude to rychle a bez nepříjemného hrabání se ve vašem soukromí. Jestli ale kupujete nové a luxusnější auto, už se budete muset poohlédnout po půjčkách, kde si vás trochu proklepnou.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti financí, moderního bydlení a zahrady. Pravidelně přispívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Berete si půjčku? Myslete na to, že každá z nich má svá specifika!

Berete si půjčku? Myslete na to, že každá z nich má svá specifika!

Není půjčka jako půjčka. A to platí i o každém zboží nebo službě, na které se na trhu podíváte. Když kupujete jakékoliv zboží nebo službu, vždy si mezi nimi nejdříve vybíráte na základě jejich užitných vlastností: co využijete a co naopak už je zcela mimo okruh vašich potřeb?

Každou bankovní i nebankovní půjčku si před sjednáním důkladně spočítejte

Každou bankovní i nebankovní půjčku si před sjednáním důkladně spočítejte

Z letáků, billboardů a reklam na internetu vám prakticky všechny banky i nebankovní společnosti nabízejí, že právě u nich si sjednáte ten nejlepší a nejvýhodnější úvěr. Je však logické, že tomu tak není a ani být nemůže. Jak se tedy v přehršli nabídek zorientovat a vybrat ten skutečně nejvýhodnější …

Žádejte o nebankovní půjčku tam, kde Vám s každou půjčkou nabídnou více

Žádejte o nebankovní půjčku tam, kde Vám s každou půjčkou nabídnou více

Splácíte pravidelně Vaše půjčky a nebankovní společnost Vám stále nabízí stejné podmínky? Přejděte ke konkurenci, která Vám s každou zaplacenou půjčkou nabídne více.

Chcete 12 000 korun přes SMS? Zkuste Via půjčku

Chcete 12 000 korun přes SMS? Zkuste Via půjčku

SMS půjčky vládnou světu. Před výplatou fungují jako skvělá výpomoc, která doplní několik stovek nebo pár tisíc do peněženky. A pro získání peněz stačí jen odeslat SMSku. Také vás nalákaly snadné SMS úvěry, a pak jste zjistili, že není tak snadné se dostat na jejich nejvyšší možnou půjčenou částku? …Srovnání cen energií