verze pro tisk

Rozdíl mezi půjčkou a úvěrem: Co je výhodnější

29. září 2013

Půjčka a úvěr rozhodně nepatří mezi synonyma. Ani lidově známé „půjčka je od souseda, úvěr od banky" není přesnou definicí. Poradíme vám, zda zvolit půjčku nebo úvěr? Víme, co je jednodušší na sjednání a kde je větší bezpečí pro dlužníka.

Reklama

  1. Půjčka
  2. Nepeněžní půjčka
  3. Úvěr
  4. Bankovní půjčka = úvěr

Půjčka

Snadné a rychlé sjednání, navíc s kýmkoliv. To jsou obecné znalosti většiny lidí. Ovšem nejsou zcela kompletní. Půjčka se řídí občanským zákoníkem a sjednání tak může být opravdu snadné. Navíc půjčit si můžete od kohokoli.

Nepeněžní půjčka

Půjčka se nemusí týkat jen peněz. Předmětem může být libovolný hmotný majetek. Ať už se jedná o peníze nebo hmotný majetek, vždy jsou domluveny podmínky půjčky: četnost, celkový počet a výše splátek, úrok, případně jiné odměny.

U půjčky se jedná vždy o smlouvu reálnou. Podepsáním půjčky dochází ihned k předání předmětu půjčky: peněz nebo hmotného majetku.

Úvěr

Právní forma úvěru se neřídí občanským zákoníkem jako v případě půjčky, ale obchodním zákoníkem. Úvěr je tak monitorován, regulován a pro dlužníka je tudíž bezpečnější. Úvěr mohou poskytovat jen subjekty, u kterých je to předmět podnikání.

Úvěr je tzv. konsenzuální. Smlouva o úvěru tak může vzniknout bez okamžitého předání peněz. Dlužník tak může o úvěr požádat až za měsíc, dříve nebo později či vůbec. Tyto podmínky jsou ošetřeny smluvně. Základem je fakt, že poskytnutí úvěru je mnohem více monitorováno a regulováno než půjčka, kterou můžete uzavřít s kýmkoliv.

Bankovní půjčka = úvěr

Možná jste teď zmatení a právem. Banky ve svých reklamách píšou půjčka, ale nemá se jednat o úvěr? Správně, ovšem pro slovo půjčka je vžita ona jednoduchost, snadné a rychlé vyřízení. Přesně to, co slibují nebankovní subjekty. Banky toho využily a některé úvěry označují za půjčky, ovšem jejich zřízení není nijak složitější.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Jiří Vencl

Autor se aktivně věnuje tradingu, zajímá se podnikání na internetu, investice a obchodování na burze. Vede magazín TradePortal.cz, jehož cílem je přiblížení tohoto druhy výdělku široké veřejnosti. Kontaktovat jej můžete skrze Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Rozdíl mezi půjčkou a úvěrem: Co je výhodnější

Rozdíl mezi půjčkou a úvěrem: Co je výhodnější

Půjčka a úvěr rozhodně nepatří mezi synonyma. Ani lidově známé „půjčka je od souseda, úvěr od banky" není přesnou definicí. Poradíme vám, zda zvolit půjčku nebo úvěr? Víme, co je jednodušší na sjednání a kde je větší bezpečí pro dlužníka. Půjčka

Žádejte o nebankovní půjčku tam, kde Vám s každou půjčkou nabídnou více

Žádejte o nebankovní půjčku tam, kde Vám s každou půjčkou nabídnou více

Splácíte pravidelně Vaše půjčky a nebankovní společnost Vám stále nabízí stejné podmínky? Přejděte ke konkurenci, která Vám s každou zaplacenou půjčkou nabídne více.

Půjčování peněz mezi známými vás může dostat do problémů

Půjčování peněz mezi známými vás může dostat do problémů

V dnešní době se novým trendem stávají půjčky mezi přáteli. Pokud se něčeho takového účastníte, tak vám to může pěkně zkomplikovat život. Na co si dát pozor, abyste nakonec za svou vstřícnost nebyli potrestáni?

Financujte auto s GE Money Bank

Financujte auto s GE Money Bank

Potřebujete si pořídit nový vůz, ale víte, že hotovost na něj k dispozici nemáte? Budete muset tedy auto pořizovat na splátky? Uvažujete na leasingem nebo spotřebitelským úvěrem? Pak vyzkoušejte speciální úvěr autoCredit od GE Money Bank.Srovnání cen energií