verze pro tisk

Vánoce na dluh? Ano, ale s rozumem

18. listopad 2011

Vánoce jsou už skoro za dveřmi, a tak se všichni určitě zabýváme tím, jakými dárky své blízké letos potěšíme. A mnozí z nás si také lámou hlavu nad tím, kde na letošní Vánoce vůbec vzít. Málokdo má tolik volných finančních prostředků, jak by si představoval. A tak v posledních několika letech se mohou stát vánoční svátky spíše noční můrou, než radostným obdobím. Pro banky jsou ale Vánoce doslova rájem. Mediální kampaně ukazují mnoho „speciálních a výhodných“ vánočních nabídek. Pokud už chcete dárky financovat úvěrem, pečlivě si prostudujte všechny podmínky.

Reklama

Když na úvěr, tak s kreditkou

Ideálním produktem pro nákup vánočních dárků jsou kreditní karty. Před svátky se banky vytasí obvykle s nabídkou delšího bezúročného období, vedení účtu zdarma a podobně. Pokud tento produkt správně využijete, pak se do dluhové pasti nedostanete. Zaprvé na ní máte pevně daný úvěrový limit, pod který se nedostanete. Splácení karty probíhá po relativně malých částkách (byť za cenu vyššího úroku). Díky tomu byste měli být schopni úvěr splácet i při nepříznivé finanční situaci.

Nejlepší je ale využít již zmiňované bezúročné období. Obvykle se pohybuje okolo 45 dnů, během kterých když půjčenou částku vrátíte, nezaplatíte ani korunu navíc. Kartou navíc platíte na terminálech zdarma.

Pozor ale na výběry z bankomatů, které bývají zpoplatněné.

Sestavte si rozpočet

Zjišťujete, že vám na dárky letos opravdu nezbývá, a nad úvěrem tedy uvažujete? Pak si v první řadě pečlivě sestavte domácí rozpočet. Musí zahrnovat nejen pravidelné příjmy a výdaje, ale také rezervu pro případ nemoci, ztráty zaměstnání a pro nepředvídatelné výdaje (nová pračka, myčka atd.) Dále nezapomeňte na vyšší částku, kterou v prosinci utratíte za potraviny.

Stále vám v rozpočtu zbývá na splácení? Pak si přesně určete, kolik peněz za dárky chcete utratit, a úvěr nebo kartu si vezměte jen v té výši.

Vánoce nejsou o penězích

Ačkoli dnešní doba se o finance hodně opírá, přeci jen peníze nejsou všechno. A o Vánocích by to mělo platit zvlášť. Vždyť by tyto svátky měly být o pohodě s našimi blízkými, a ne o stresu z nedostatku peněz. Pokud si nemůžete nákladné dary dovolit, zkuste se o ně podělit třeba v příbuzenstvu. Nemusíte mamince koupit myčku jen vy. Složte se na ní celá rodina. Nebo využijte svých schopností, a dárek vyrobte. Je spousta možností, jak si Vánoce užít bez dluhů.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Vánoce na dluh? Ano, ale s rozumem

Vánoce na dluh? Ano, ale s rozumem

Vánoce jsou už skoro za dveřmi, a tak se všichni určitě zabýváme tím, jakými dárky své blízké letos potěšíme. A mnozí z nás si také lámou hlavu nad tím, kde na letošní Vánoce vůbec vzít. Málokdo má tolik volných finančních prostředků, jak by si představoval. A tak v posledních několika letech se moh…

Jak a kde sehnat peníze na Vánoce

Jak a kde sehnat peníze na Vánoce

Vánoce se rychle blíží a čas nakupování vánočních dárků také. Ovšem co když nemáte dostatek finančních prostředků k uspokojení přání svých nejbližších, nejčastěji dětí, které prostě nemůžete zklamat. Kde si rychle půjčit a neplatit přemrštěný úrok?

Aby půjčka na Vánoce nebyla katastrofou

Aby půjčka na Vánoce nebyla katastrofou

Již jen pár týdnů nás dělí od vánočních svátků, což nám neodbytné vánoční melodie připomínají v každém nákupním centru. Úklid, dárky, cukroví, vánoční hostiny, cesty k příbuzným na vánoční návštěvy a mnoho dalšího znamená nejen hodně radosti o Vánocích, ale před nimi i spoustu starostí a také peněz.…

Úvěrové Vánoce v bankách

Úvěrové Vánoce v bankách

Vánoce tady máme za dva týdny, a tak i banky připravily pro své klienty dárky. A to v podobě nejrůznějších více či méně výhodných úvěrů. Uvažujete, že si půjčíte ať už na dárky, nebo na cokoli jiného? Teď máte jedinečnou možnost využít akčních nabídek. Pojďme se podívat, za jakých podmínek si dnes m…Srovnání cen energií