Ženy nakupují raději než muži. A i díky tomu umějí s penězi lépe lhospodařit
15. listopad 2017Jestli si myslíte, že je to jen žert, tak vězte, že není. Statistiky zadluženosti a různé průzkumy agentur dlouhodobě ukazují, že ženy sice utrácejí raději, ale dělají to rozumně, s myšlenkami na zadní vrátka. A ve výsledku jsou v průměru o celou pětinu méně zadlužené než muži. Je však pravdou, že v posledních letech náskok mužů v zadluženosti jemně slábne. V čem ale tkví lepší výsledky žen?
ReklamaŽeny si půjčují méně často a také menší částky
Ze všech osob, které se potýkají s vážnými finančními problémy, bylo podle společnosti KRUK Česká a Slovenská republika jen 45 % žen. Mužů s většími finančními problémy je tedy o deset procent víc než žen. Proto si i více mužů půjčuje peníze.
Ženy si také půjčují v průměru nižší částky. Na jednu zadluženu ženu připadá průměrná dlužná částka o dvacet procent nižší než na jednoho zadluženého muže. Ženy si půjčují v průměru 40 tisíc korun, kdežto muži 50 tisíc Kč.
Proč si ženy půjčují nižší částky?
Taky je to dáno zejména účelem půjček. Zatímco muži častěji využívají vyšší bankovní i nebankovní půjčky, například na koupi vozu, dražší elektroniku a velmi často jsou u mužů vysoké půjčky zaměřené na bydlení, ženy jsou na tom o dost jinak.
Ženy zase častěji formou půjček financují spotřební věci, tedy například spotřebu energie, vybavení do domácnosti, dovolenou, výbavu pro děti a také třeba dárky. K těmto účelům pak stačí třeba nižší půjčka přes SMS a průměrný dluh přepočtený na jednu ženu se tím dost snižuje. Faktem však zůstává, že i mezi ženami je hodně takových, které jsou zadluženy vysokými finančními částkami například v hypotéce.
Co tedy činí ženy lepšími hospodyňkami na poli financí, když právě muži jsou ti, kdo více investují? Elektronika není pro ženy nezbytností
Ženy si tolik nepotrpí na moderní elektroniku. Nákup nových bot nebo outfitu vyjde většinou levněji lnež koupě nového smart phonu. Ženy také více přemýšlejí, na co si půjčku berou. A peníze používají spíše na věci nezbytné (vybavení domácnosti) než zbytečnosti (nejnovější prémiový tablet).
Ženy splácejí své dluhy pečlivěji
Ženy mají přístup k penězům celkově obezřetnější. To se projevuje i v jejich přístupu k již existujícímu dluhu. Problémy se splácením má totiž mnohem více mužů než žen. Rozdíl je opět až dvacetiprocentní.
Více než 80 % zadlužených žen má pouze jednu půjčku. A většinou ji i splatí. Naopak muži se častěji pouští do více půjček najednou. Velmi často také formou kreditní karty. Ženy naopak utrácejí raději hotovost, aby měly lepší přehled o stavu svých financí. A pro výběry z bankomatu častěji hledají bankomat své banky - pokud je tu výběr bez poplatku a v cizím bankomatu je zpoplatněn.
Ženy většinou řídí rodinný rozpočet, a tak jsou více v obraze
V domácnosti se penězům a každodennímu hospodaření s rodinným rozpočtem věnují také častěji ženy. Proto jsou schopny lépe odhadnout své síly ke splácení zamýšlené půjčky. Mnoho z žen také musí být v oblasti financí velmi zodpovědných, protože jsou (i když často nedobrovolně) v roli jediného živitele rodiny. A tak si musejí před vzetím půjčky, byť třeba nenáročné půjčky bez registru, vždy dobře rozmyslet, zda na splácení budou mít.
Právě ženy si pečlivěji kontrolují účtenky a výpisy z účtu
Jednak se podle provedených průzkumů více soustředí na to, zda jim v obchodě bylo vše dobře namarkováno, jednak si schovávají doklady o placení a výběrech z bankomatu a průběžně kontrolují stav v elektronickém bankovnictví. Ženy se také více soustředí na záruky a lhůty pro vrácení zboží - proto mají v účtenkách větší pořádek. Častěji než muži také využívají možnost reklamace.
Ženy i zodpovědněji komunikují s věřitelem
Pokud problémy se splácením přece jen nastanou, jsou právě ženy těmi, kdo reaguje zodpovědněji. Častěji kontaktují věřitele, informují jej o svých potížích a snaží se s ním nalézt alternativní splátkový kalendář. Nehodí dluh prostě jen tak za hlavu. Vědí totiž, že komunikace s věřitelem je v případě takových potíží prostě klíčová.
Hodnocení
Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti financí, moderního bydlení a zahrady. Pravidelně přispívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]