verze pro tisk

Stavební spoření v roce 2012

23. prosinec 2011

Nový rok je za dveřmi a s ním přichází opět období změn. Ty se budou týkat jak oblasti zdravotnictví, zákoníku práce, tak financí. Asi nejdiskutovanějším produktem předurčeným ke změnám je stavební spoření. Výše podpory, zdanění výnosů nebo poplatky za vedení jsou předmětem diskusí již několik let. Co se tedy u stavebního spoření v roce 2012 změní?

Reklama

Sníží se podpora i stávajícím smlouvám

Stavební spoření bylo pro mnoho lidi lákavé především díky příjemné státní podpoře. Ačkoli již v minulosti klesala - z maximálních 4500 korun na 3000 korun - pořád se tento produkt těšil velké oblibě.

Od nového roku však bude změna ještě zásadnější. Státní podpora bude činit jen 10 % z uložené částky, maximálně však 2000 korun. Toto opatření se týká i smluv uzavíraných v letech 2003-2010. Původní podporu vám již nikdo nevezme, ale nově už dostanete jen max. 2000 korun.

Daň z připsaných úroků

Stavební spoření bylo jedním (ne-li jediným) z produktů, kde byl zisk osvobozen od placení daně. To s novým rokem 2012 skončí. Zisk bude zdaněn 15% daní. Týká se to opět všech smluv, tedy nejen těch uzavřených v roce 2011. Máte-li starší smlouvu, dosud připsané úroky zůstanou nezdaněny, danit budete pouze ty nové.

Má ještě stavební spoření budoucnost?

Možná se ptáte, zda má ještě tedy význam pořizovat si stavební spoření a vázat se tak na 6 leté ukládání peněz. Pokud chcete pouze spořit a neplánujete si v budoucnu vzít ze stavebního spoření úvěr, je možná výhodnější peníze spořit na některém ze spořících účtů. Tam obvykle máte finance k dispozici během několika dnů a úroky nejsou zanedbatelné.

Plánujete-li ale pořizovat nebo rekonstruovat bydlení, pak se stavební spoření stále vyplatí. Obecně jsou úvěry ze stavebních spoření dostupnější a levnější, než hypotéka.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Stavební spoření v roce 2012

Stavební spoření v roce 2012

Nový rok je za dveřmi a s ním přichází opět období změn. Ty se budou týkat jak oblasti zdravotnictví, zákoníku práce, tak financí. Asi nejdiskutovanějším produktem předurčeným ke změnám je stavební spoření. Výše podpory, zdanění výnosů nebo poplatky za vedení jsou předmětem diskusí již několik let. …

Nejvýhodnější spoření: vyplatí se penzijní připojištění nebo stavební spoření?

Nejvýhodnější spoření: vyplatí se penzijní připojištění nebo stavební spoření?

Každý je ovlivněn reklamními spoty, doporučeními a celkově všeobecným míněním. Ovšem víte, jak je to ve skutečnosti? Je penzijní připojištění opravdu natolik výhodné nebo se jedná jen o popularizovaný produkt? Které pojištění je případně nejvýhodnější.

Slovníček pojmů: stavební spoření

Slovníček pojmů: stavební spoření

Ačkoli je stavební spoření oproti minulým letům o něco nevýhodnější, stále si ho zřizuje hodně lidí. Ať už kvůli státní podpoře, nebo s vidinou rozumného úvěru na bydlení do budoucna. Proto se dnes podíváme na pojmy související právě se stavebním spořením.

Stavební spoření nejen pro děti: Jaký je výnos a komu se vyplatí

Stavební spoření nejen pro děti: Jaký je výnos a komu se vyplatí

Hledáte investici bez rizika? Chcete bezpečně uložit peníze a pokrýt inflaci. V tom případě nezavrhujte stavební spoření. Státem garantovaný produkt dokáže i v dnešní době hodně nabídnout, uspokojí i vaše potřeby?Srovnání cen energií