verze pro tisk

Jak ušetřit za elektřinu?

5. leden 2014

Ceny elektřiny neustále stoupají a brzo přijde domů roční zúčtování. Obáváte se výše tohoto účtu? Pokud se vám nelíbí ceny vašeho dodavatele, není nic jednoduššího, než ho změnit. Ne vždy ale toto stačí k úspoře. Přinášíme vám proto i několik dalších tipů, jak v následujícím roce za elektřinu ušetřit.

Reklama

  1. Změna dodavatele elektřiny
  2. Vyměňte staré spotřebiče
  3. Myčku a pračku pouštějte plnou
  4. Vaření s pokličkou
  5. Drobnosti, které šetří

Změna dodavatele elektřiny

Změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit na výdajích až 30% nákladů. Různí dodavatelé mají různé marže, cena elektřiny se navíc skládá z více složek. Pokud si uděláte srovnání cen elektřiny ve vašem regionu, snadno zjistíte, kolik můžete ušetřit právě vy!

Srovnání je zdarma a výsledek snadno zjistíte online pomocí kalkulátoru energií. Připravte si poslední vyúčtování za elektřinu, na kterém najdte potřebné údaje pro kalkulátor jako je sazba, typ jističe a výše odběru v kWh.

Vyměňte staré spotřebiče

Máte-li doma starou lednici či mrazák, pravděpodobně jsou to oni, kdo vám žere elektřiny nejvíce. Původní spotřebiče (staré okolo 10let) ještě nebyly vyráběné jako úsporné.

Nyní ale na trhu je dostatek ledniček třídy A++, která si vezme třetinu energií. Vynaložené prostředky na koupi nového spotřebiče se vám na vyúčtování za rok vrátí.

Myčku a pračku pouštějte plnou

Toto pravidlo je stejné jako v případě šetření vodou. Pokud perete nebo používáte myčku, dbejte na kapacitu spotřebiče a tu plně využívejte. Už při pořizování myčky přemýšlejte nad velikostí.

Pokud žijete ve čtyřčlenné domácnosti, určitě volte větší. Mnoho spotřebičů už je vybaveno úspornými programy. Většina praček také vypere prádlo na 30 nebo 40 stupňů, běžně špinavé nemusíte prát na 90.

Vaření s pokličkou

Při vaření vždy využívejte poklici. Pokrm se tak uvaří mnohem rychleji a nevypařuje se vám zbytečně energií. Vařte na správných velikostech plotýnek.

Malý hrnec na velkou prostě nepatří. Elektrické a indukční sporáky můžete vypnout ještě před dovařením, k tomu bude stačit zbytkové teplo. Na dlouhé vaření využívejte tlakové hrnce.

Drobnosti, které šetří

Nenechávejte zbytečně rozsvícená světla v bytě. Některým místnostem stačí i LED diody. Svítí výborně, spotřebu mají minimální.

Elektrické spotřebiče vypínejte úplně, nenechávejte je jen v režimu spánku. Zkontrolujte si vodovodní baterie. Ve varné konvici vařte jen potřebné množství vody. Využívejte noční proud.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Jak ušetřit za elektřinu?

Jak ušetřit za elektřinu?

Ceny elektřiny neustále stoupají a brzo přijde domů roční zúčtování. Obáváte se výše tohoto účtu? Pokud se vám nelíbí ceny vašeho dodavatele, není nic jednoduššího, než ho změnit. Ne vždy ale toto stačí k úspoře. Přinášíme několik tipů, jak v následujícím roce za elektřinu ušetřit.

Ušetřete za elektřinu: Rostoucí ceny neznamenají vyšší účty

Ušetřete za elektřinu: Rostoucí ceny neznamenají vyšší účty

Rostoucí ceny energií lze zastavit pouze změnou dodavatele. Ovšem účet za elektřinu lze snížit, respektive stabilizovat i jinými způsoby. Podívejte se, jak na elektřině nejvíce ušetřit a neomezovat spotřebu.

Změna dodavatele energií nemusí vždy pomoci: Čemu se vyhnout, abyste za plyn a elektřinu neplatili ještě více

Změna dodavatele energií nemusí vždy pomoci: Čemu se vyhnout, abyste za plyn a elektřinu neplatili ještě více

Trendem posledních zhruba šesti let je změna dodavatele energií. Domácnosti si rychle zvykli na možnost bezplatně přejít k jinému dodavateli ve snaze získat co nejlevnější dodávky.

Pět tipů, jak ušetřit na daních

Pět tipů, jak ušetřit na daních

Jako podnikatelé se jistě chcete věnovat co nejvíce rozvoji své společnosti. To vás stojí samozřejmě dost času. A nezbývá čas se zabývat ještě daněmi a účetnictvím. Snadno se pak stane, že vás daně stojí zbytečně moc peněz. Proto je dobré vědět, jak se dá na daních ušetřit.Srovnání cen energií