verze pro tisk

Ručit nebo neručit?

20. květen 2012

Tuhle situaci zná asi většina lidí. Přijde někdo z rodiny nebo přátel s prosbou, abyste se stali ručitelem k jejich úvěru. Mnoho z nás si řekne, že přece třeba své sestře tuhle žádost nemůže odmítnout. A tak potom stojíte v bance a podepisujete úvěrovou smlouvu. Ale víte, že být ručitelem může být opravdu nevděčná role?

Reklama

Kdo je ručitelem?

Ručitel je člověk, který na sebe bere veškeré povinnosti splatit dluh věřiteli namísto dlužníka. Tento právní vztah upravuje obchodní i občanský zákoník. Ve chvíli, kdy podepíšete smlouvu, zavazujete se hradit dlužníkovu půjčku v případě, že on nesplácí. Velmi často to může být cesta do pekel. Pokud totiž ručíte příteli nebo kamarádce a ve zlém se rozejdete, nemusíte se ani dozvědět o tom, že on nesplácí.

Jak se ručitelem stát?

Pokud jste se rozhodli ručitelem se stát, bude vás v bance čekat stejné posuzování jako žadatele. Musíte mít dostatek finančních prostředků a mít dobrou platební morálku. Rovněž budete muset doložit stejné doklady jako žadatel.

Přemýšlejte dopředu

Jestliže přistoupíte na to stát se ručitelem, myslete na vlastní budoucnost. Kromě toho, že vám hrozí splácení cizího úvěru, je tu ještě další závažný bod. V případě, že si budete chtít vzít vlastní úvěr nebo hypotéku, můžete narazit. A to i v případě, že dlužník úvěr řádně splácí. Vy však budete mít tento úvěr v registru uvedený a ačkoli ho nesplácíte, do závazků se vám bude počítat. A tak se může stát, že váš příjem nebude dostačovat k vlastní půjčce.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Ručit nebo neručit?

Ručit nebo neručit?

Tuhle situaci zná asi většina lidí. Přijde někdo z rodiny nebo přátel s prosbou, abyste se stali ručitelem k jejich úvěru. Mnoho z nás si řekne, že přece své sestře tuhle žádost nemůže odmítnout. A tak potom stojíte v bance a podepisujete úvěrovou smlouvu. Ale víte, že být ručitelem může být opravdu…

Ohřev vody: Plyn nebo elektřina?

Ohřev vody: Plyn nebo elektřina?

Ohřev teplé vody je jednou z nejpodstatnějších částek mnoha rodin. I zde lze výrazně ušetřit a to bez omezení současné spotřeby. Je levnější plyn nebo elektřina? Jsou plynové karmy bezpečné a nabídnou komfort bojleru?

Kreditní nebo debetní platební karta?

Kreditní nebo debetní platební karta?

Mnoho lidí žije v přesvědčení, že v jejich peněžence je kreditní karta. To je ovšem omyl, klasická platební karta, kterou dostanete při otevření běžného účtu v bance je totiž debetní kartou.

Využijte roli kupujícího: Nižší úrok nebo výhodné pojištění

Využijte roli kupujícího: Nižší úrok nebo výhodné pojištění

I když je český zákazník považován za málo náročného, postupně jsou i u nás prosazovány praktiky náročnějších (především západních) klientů. Co v roli kupujícího očekávat a co se nebát říct?Srovnání cen energií