verze pro tisk

Proč je důležité mít povinné ručení?

21. leden 2014

Povinné ručení je ze zákona povinné pro každého provozovatele motorového vozidla. I když s autem jezdíte jednou měsíčně, musíte jej mít. Bez něho nesmíte vůbec na silnici vyjet.

Reklama

Proč je tak důležité mít sjednané kvalitní povinné ručení? Na co všechno se vztahuje a co vám hrozí, pokud ho zřízené mít nebudete?

Co kryje povinné ručení?

Povinné ručení se vztahuje na škody způsobené na majetku a zdraví jiných účastníků provozu. Pokud se tedy dostanete do autonehody, pojišťovna škodu způsobenou dalším zaplatí. V povinném ručení jsou zahrnuty:

  • škody na zdraví (bolestné, náklady na ošetření, pobyt v nemocnici apod.)
  • škody na majetku (nabourané vozidlo, poškozené předměty vlivem autonehody - plot, dopravní značení, sloupky atd.)
  • náklady spojené s odstraňováním dopravní nehody
  • škody spojené s ušlým ziskem
  • škody na životě

Co hrozí, když mít povinné ručení nebudete?

Jestliže nebudete mít zřízené povinné ručení a stanete se účastníky dopravní nehody, budete muset veškeré náklady na ošetření nebo opravu majetku hradit z vlastní kapsy.

Povinné ručení má obvykle pojistné limity 35/35 milionů Kč, nebo 70/70 milionů Kč a jistě si pojišťovny jsou vědomi toho, proč. Suma, na kterou se náklady mohou vyšplhat, skutečně leckdy sahá do podobných výšin.

Kromě toho, že případnou škodu budete platit vy, vám také hrozí pokuta a dále poplatek do fondu ČKP. Pokutu můžete dostat až do výše 40 000 Kč, příspěvek do garančního fondu ČKP se pohybuje dle vozidla za každý nezaplacený den od 50 - 300 Kč. Mít tedy zaplacené povinné ručení se opravdu vyplatí.

Sjednání online je za pár minut

Dnes se nikdo nemůže vymlouvat na to, že nestihl zajít do pojišťovny a povinné ručení si vyřídit. Internet má doma většina domácností, případně v zaměstnání, a není problém si povinné ručení sjednat online. Hotovo je za pár minut, navíc značně ušetříte - jak čas, tak finance. A vybírat můžete z celé řady nabídek různých pojišťoven.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor: Veronika Haláková

Autorka se v oblasti financí pohybuje od roku 2006. Pracovala na různých pozicích v České spořitelně nebo v Beneficial Finance. Ve volném čase se věnuje hudbě, studiu antropologie a sportu. Profil zde: Google+

Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Proč je důležité mít povinné ručení?

Proč je důležité mít povinné ručení?

Povinné ručení je ze zákona povinné pro každého provozovatele motorového vozidla. I když s autem jezdíte jednou měsíčně, musíte jej mít. Bez něho nesmíte vůbec na silnici vyjet. Proč je tak důležité mít sjednané kvalitní povinné ručení? Na co všechno se vztahuje a co vám hrozí, pokud ho zřízené mít …

Jaká rizika kryje povinné ručení?

Jaká rizika kryje povinné ručení?

Že je povinné ručení zákonem dané, to ví každý řidič nebo provozovatel vozidla. Prostě si ho při koupi vozidla zřídí a po ničem dalším mnohdy nepátrá. Víte ale, na co všechno se povinné ručení vztahuje a na co nikoli? Jak rizika kryje povinné ručení? Proč si ho vlastně musíme pořídit?

Jak vybrat povinné ručení?

Jak vybrat povinné ručení?

Přemýšlíte nad koupí nového automobilu nebo motocyklu? Nebo už vůz máte vyhlédnutý a řešíte, kolik by na něj stála pojistka? Zajímá vás, jaké možnosti povinného ručení jsou na trhu? Nechcete platit moc, nechcete běhat po pojišťovnách, chcete slevy za bezeškodní průběh a ještě služby navíc? Pak vyzko…

Povinné ručení online: Rychle a levně

Povinné ručení online: Rychle a levně

Kupujete nový automobil? Pak se nevyhnete otázce povinného ručení. Toto pojištění je dnes na trhu finančními institucemi velmi oblíbené. Musí ho mít každý majitel vozu, proto ho najdete v každé pojišťovně. Chcete,aby bylo levné, ale nemáte čas obíhat každou pojišťovnu a dělat si srovnání? Nevadí. Dí…Srovnání cen energií