verze pro tisk

Několik tipů, kam výhodně uložit peníze a proč

12. říjen 2012

Máte dostatek úspor a nevíte, jak s nimi naložit? Myslíte, že je lepší je vložit na termínovaný vklad, nebo je nechat ležet na běžném bankovním účtu? Podívejte, jaké jsou časté chyby, kterých se lidé dopouští s nakládáním se svými financemi.

Reklama

Mnozí lidé mají našetřené peníze naprosto zbytečně „uloženy“ jen tak na svém běžném bankovním účtu. Často se totiž domnívají, že právě zde jsou ponechány tak nějak bez většího rizika. Tak se ale klient zcela zbytečně okrádá o cenné úroky.

Spořicí účet

Možností, jak naložit s penězi vhodněji, je hned několik. Máte-li na běžném účtu více než dvojnásobek financí, než kolik dosahuje váš měsíční příjem, pak je dobré ponechat na běžném účtu víceméně jen peníze na různé poplatky, splátky a živobytí.

Druhou část zkuste převést na spořicí účet. Jeho založení je snadné a nabízí ho mnohé bankovní instituce. Můžete tak mít u jedné banky jak běžný, tak i spořicí účet. Právě spořicí vaše našetřené peníze vcelku slušně zúročí.

Navíc výhodou je i fakt, že v případě nenadálé finanční tísně můžete peníze uložené a úročené na spořicím účtu převést na běžný účet a peníze tak použít na vyřešení nepříznivé finanční situace.

Mějte ale na paměti, že není dobré vkládat na spořicí účet příliš vysoké částky, například takové, které dosáhnou minimálně šestinásobku měsíčního příjmu. Takto velké sumy je lépe rozdělit do více druhů vkladových produktů.

Termínovaný vklad

Pokud vaše peníze leží ladem a ani nemáte na nějakou dobu plán, za co je utratit, pak je vhodný termínovaný vklad. Počítejte ale s tím, že peníze skutečně nemůžete vybrat dříve než za 1 rok. Tato podmínka je však „vykoupena“ vyšším úrokovým zhodnocením, než je tomu u spořicího účtu.

Právě z důvodu nemožnosti vybrat z termínovaného vkladu peníze dříve (tedy můžete je vybrat předčasně, ale počítejte s finanční sankcí), není rozhodně správné na tento typ uložení vkládat veškeré naspořené peníze. Nikdy totiž nevíte, jaká nenadálá finanční situace vás můžete postihnout a vy tak budete rychle potřebovat své peníze.

Stavební spoření

Tento typ uložení peněz je v jistém smyslu velmi podobný vkladu termínovanému. I on nabízí velmi solidní zúročení, v tomto případě v podobě státní podpory ve výši 15% ročního vkladu, nejvýše však 3000 Kč). Platí zde ale také omezení možnosti výběru vložených peněz.

Abyste zbytečně nepřišli právě o státní podporu, neměli byste peníze vybírat ze spoření dříve než za 6 let. To je poměrně dlouhá doba.

Linkuj.cz!

Hodnocení

Hodnocení: 1.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Přidat komentář

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Několik tipů, kam výhodně uložit peníze a proč

Několik tipů, kam výhodně uložit peníze a proč

Mnozí lidé mají své našetřené peníze naprosto zbytečně „uloženy“ jen tak na svém běžném bankovním účtu. Často se totiž domnívají, že právě zde jsou ponechány tak nějak bez většího rizika. Tak se ale klient zcela zbytečně okrádá o cenné úroky.

Zlaté investiční mince, možnost jak výhodně uložit peníze

Zlaté investiční mince, možnost jak výhodně uložit peníze

V jednom z předchozích článků jste se mohli dozvědět praktické rady, jak investovat peníze do zlata. V tomto článku se zaměřím na konkrétní druh investičního zlata, kterým jsou zlaté mince.

Zlaté slitky: Varianta, jak nejlépe uložit peníze

Zlaté slitky: Varianta, jak nejlépe uložit peníze

Je celá řada možností, jak lze naložit s penězi. Pokud jste chytří, určitě máte snahu vydělané a naspořené peníze nějakým způsobem zhodnotit. Jednou z variant, která je výhodná, je nákup zlatých slitků.

Kdo nejvíce spoří? Senioři a podnikatelé mají finance na několik měsíců

Kdo nejvíce spoří? Senioři a podnikatelé mají finance na několik měsíců

V dnešní době, kdy se neustále zvyšují ceny je potřeba šetřit. Jak jsou na tom obyvatelé České republiky, co se týče úspor a utrácení peněz? Kdo má našetřeno nejvíce a dokázal by ze svých úspor vydržet několik měsíců?Srovnání cen energií